Aktualności

 

PATRONI ROKU 2024

 

Rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza

Hołd jednemu z najwybitniejszych twórców naszych czasów, który na trwałe wpisał się w polską i światową literaturę. W 2024 roku W dwudziestą będzie obchodzona 20. rocznica śmierci Czesława Miłosza. W uchwale podkreślono, że „jako pisarz

i myśliciel stał się jednym z największych autorytetów intelektualnych. Jego twórczość zakorzeniona w najwspanialszych wieloetnicznych tradycjach polskiej kultury reprezentuje zarazem dziedzictwo Europy Środkowo-Wschodniej, narodów, których udziałem było doświadczyć i zmagać się ze skutkami nazizmu i komunizmu. Zarazem w swojej twórczości Miłosz przekracza granice kultur, gatunków i języków: był znawcą i tłumaczem Biblii, poezji polskiej, europejskiej i amerykańskiej,

a nawet dzieł Dalekiego Wschodu. Światowe uznanie przyniósł mu, wydany we wczesnych latach 50. na emigracji tom esejów „Zniewolony umysł”, który stanowi przenikliwą, do dziś nietracącą na aktualności analizę świadomości porażonej przez totalitarne utopie jedną z najważniejszych książek XX w”.

Rok 2024 Rokiem Witolda Gombrowicza

„Witold Gombrowicz należy dziś nie tylko do najważniejszych twórców rodzimej literatury, ale pozostaje również jednym z czołowych inspiratorów współczesnej europejskiej myśli filozoficznej, społecznej i artystycznej. Jego dorobek od dziesięcioleci stanowi wizytówkę nowoczesnej polskiej kultury, jej uniwersalnego wymiaru i awangardowego potencjału” – tak zapisano w uzasadnieniu uchwały.

W 2024 roku przypada 120. rocznica urodzin pisarza.

Rok 2024 Rokiem Marka Hłaski 

W 2024 roku przypada dziewięćdziesiąta rocznica jego urodzin. Ten wybitny prozaik i autor scenariuszy filmowych został doceniony za „uniwersalny wymiar twórczości”. W uchwale podkreślono jego „wiarygodne ujęcie rzeczywistości i potoczny język zjednały mu rzesze czytelników” oraz podano, że „był pisarzem, który potrafił nasycić banalne motywy i tematy zaczerpnięte z potocznego życia głęboką treścią egzystencjalną. Dzięki temu Jego twórczość ma wymowę uniwersalną. Swą bezkompromisowością, także wobec komunistycznej rzeczywistości, przyciągał do siebie pokolenia młodych ludzi z różnych zakątków świata”. Przypomniano

o debiucie opowiadań „Baza Sokołowska” i „Pierwszy krok w chmurach”. Wspomniano o emigracji i kolejnych utworach „Sowa, córka piekarza”, „Wszyscy byli odwróceni”, „Drugie zabicie psa” oraz „Piękni dwudziestoletni”.

Rok 2024 Rokiem Melchiora Wańkowicza

Jeden z najwybitniejszych polskich dziennikarzy w historii, ojciec reportażu. Jak określono w uchwale „był wzorem i symbolem polskiego dziennikarstwa”, który „opisując rzetelnie rzeczywistość służył wspólnocie”. W 2024 roku przypada 50. rocznica jego śmierci. W uchwale przypomniano czas, w których tworzył i utwory

z tym związane takie jak „Sztafeta”, „Dzieje rodziny Korzeniowskich”, „Westerplatte”, „Bitwa o Monte Cassino”. Przytoczono też cykl „Od Stołpców po Kair”, który był zapisem jego własnych losów i zbiorem reportaży o spotkanych Polakach, losach emigrantów i tworzeniu wojsk polskich”. 

Ponadto Rok 2024 został ogłoszony Rokiem:

  • Arcybiskupa Antoniego Baraniaka
  • Romualda Traugutta
  • Wincentego Witosa
  • Zygmunta Miłkowskiego
  • Rodziny Ulmów
  • Kazimierza Wierzyńskiego

Polskich Olimpijczyków

 

 


 Boze NnarodzenieŻyczę Wam drodzy Czytelnicy  w te święta równie niezapomnianych przygód, jak te, które znajdziecie między wierszami tego literackiego świata.” „Świąteczne życzenia dla wielbicieli słów i opowieści! Niech książki wypożyczane w bibliotece będą dla Was niczym magiczna podróż, a zakończenie niech będzie równie satysfakcjonujące, jak zakończenie roku.”

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 LEKTURY NA LATO,nowości zakupione w czerwcu do

Gminnej Biblioteki Publicznej w Jeżowie Sudeckim. 

Anna Pilip-Toast za Gruzję.  Ana to Polka,która z

miłości do przystojnego gruzińskiego lekarza Gieorgiego przeniosła się wraz z córkami na stałe do Gruzji.Poznaje blaski i cienie życia w obcej,patriarchalnej kulturze.

Barbara Wysoczańska-Aktoreczka.Rok 1950.Nowy Jork.Polski fotograf chce opublikować zdjęcia dokumentujące zbrodnie wojenne i odnalezć nazistowskiego zbrodniarza.Co łączy go z piękną

i sławną hollywoodzka gwiazdą.

Anna H.Niemczynow-Maleńka.Drugi mąż Zofii z pozoru ideał mężczyzny-nigdy nie zakceptował w pełni jej dziecka z poprzedniego związku.Gdy kobieta wraz z 18-letnią córką postanawia wyruszyć w podróż życia po USA i poznaje tam przystojnego kardiologa,jej życie wywraca się do góry nogami.

 Nina Zawadzka-Miłosć w czasach wojnny.Zofia Buchowska czuje,że jest u schyłku życia.Za wszelka cenę chce zdązyć poznać sekret swojego pochodzenia.Musi dowiedziec się,pokim odziedziczyła chorobę,która ją zabija.Poznaje historię Stefanii Obieckiej.W 1937 roku,młodej hrabiance,bawiącej sie we Lwowie,cyganka przepowiada nieszczęsliwą przyszłosć.Dziewczyna za wszelką cenę próbuje odwrócić swój los.Jednak

niezależnie od swojej woli,Stefania zakochuje się w przstojnym Ukraińcu.Płomienne,zakazane uczucie miedzy mężatką,arystokratką i biednym chłopakiem,to jednak zdrada nie tylko rodziny,ale i kraju.

Anna Rybakiewicz-Złodziejka listów.Astrid Rosenthal,młodziudzka żydówka z Łomży,na kilka dni przed likwidacją getta ucieka do Warszawy.Na swojej drodze spotyka Waltera Schmidta,oficera SS.Początkowo mężczyzna jest oczarowany dziewczyną,do czsu,aż jej prawdziwa tożsamosć zostaje ujawniona.Na szczęscie Astrid udaje się uciec z rąk wroga.

 Anna Rybakiewicz- Lekarka nazistów.Jest rok 1941.Alicja Sambor-lekarka chirurg - ucieka  wraz z córką z Warszawy,gdzie dzień wczesniej jej mąż został roastrzelany przez Gestapo.W trakcie podróży kobiety są swiadkiem wypadku,w którym ranny zostaje niemiecki żołnierz.Alicja kieruje się poczuciem obowiązku,ratuje mu życie i tym samym nieodrwracalnie krzyżuje swoje drogi z komendantem.

Nina Zawadzaka- Na wschód od Breslau.W 1941 roku młoda dziedziczka fortuny,Dina Neugebauer,otrzymała od ojca rzeżbę greckiej bogini przeznaczenia Ananke.To wydarzenie staje się początkiem problemów.Niedługo potem Dina dowiaduje się o tragicznej smierci ojca,jego sekretach i ogromnych długach,które wykluczają rodzinę Neugebauerów z kręgu breslauskiej elity.

 Hanna Greń-Swiatełko w tunelu.T.2

 To obyczjowo-kryminalna opowiesć o zawiedzionym

zaufaniu oraz ludzich,którzt błądzą w labiryncie nieodpowiedzialnosci.I Zamiast wspólnie szukać wyjscia,uparcie toczą samotną walkę. 

 Hanna Greń-Zabójcz terapia

Po tym jak wywinęła się smierci Dioniza Remańska przebywa w szpitalu.Energiczna prywatna detektyw nie potrafi zniesć bezradnosci zwiazanej z bezczynnoscią  i ogranoczeniem swojego ciała.Ale Dioniza nawet w takim miejscu potrafi wpakować się w kłopoty.

 Ewa Bauer-Chcę żyć inaczej.Tułacze życie TomIV

 Po smierci rodziców Michał Liniewski coraz czesciej odwiedza rodinęNeubinerów w Łanach.Pewnego dnia Marianna prosi kuzyna, żeby wziął pod opiekęjej córkę Zuzannę,która pragnie pobierac nauki malarstwa,oraz jej syna Piotra,zamierzającego wstąpić do seminarium.Młodzi wraz z opiekunem udają się do Krakowa.

 Natasz Socha- Zemsta.Agata traci pracę w kancelarii prawniczej.Popełniła jeden błąd-wdając się w romans a żonatym szefem.A że zna się na kłamcach i manipulantach zostaje detektywką demaskującą niewiernych mężów.

 Natasz Socha-Puszka Pandory.Jednak docięki dociekliwosci dwójki policjantów udaje się rozwikłać zagadkę i odpowiedzieć na pytanie co sie stało z Tomkiem.

Katarzyna Grochola-Miłosć w cieniu słońca.Czy można się przygotować na miłosć.I Czy można ją odwzajemnić,zanim będzie za póżno.

John Boyne-Chłopiec w pasiastej piżamie.T.1 Wstrząsająca historia pięknej przyjazni na przekór zła szalejącej wojnny.Dwóch chłopców i dwa swiaty.Obaj urodzeni w tym samym dniu.miesiącu i

roku,ale los traktował ich do pewnego czasu zupelnie  inaczej.Bruno ,syn komendanta obozu koncetyacyjnego.

Szmul , syn żydowskiego zegarmistrza.

John Boyne-Córka Komendanta.Kontynuacja .Chłopiec w pasiastej piżamie.T.2

Kristin Hannah-Powrót do domu.Kochająca,lecz przepracowana samotna matka nieustannie kłóci się z nastoletnią córką Liną.Dziewczyna desperacko stara się odnalezć ojca,który odszedł przed jej narodzinami.

Danielle Steel-Rodzinny dom.Cnnie iPreston wychowali szóstkę pociech w swojej rezydencji.Teraz ich dzieci są już dorosłe,ale dom nadal pozostaje sercem rodziny i miejscem do którego lubią wracać.

Lucinda Riley-Atlas historia Pa Salta.Minął rok od zagadkowej smierci Pa Salta,adopcyjnego ojca szesciu sióstrD,Apliese.W tym czasie każda z nich podążająca za wskazówkami,ktore im pozostawił.

Tanya Valko-Arabska ofiara.Kolejny tom arabskiej sagi,przygód szalonych i nieprzewidywalnych kobiet z roduSalimich oraz Goldmanów.

 Dorota Glica-Hotel na uboczu.Nowy thriller psychologiczny.Rankiem, w jeziorze,przy luksusowym hoteku na Mazurach,znaleziono ciało młodej dziewczyny.Co wydzarzyło się ubiegłej nocy.jakie mroczne tajemnice ukrywają goscie zamieszkujący poszczególne pokoje.

 Liza Marklund-Zimne bagno.Wsierpniu 1990 roku żona policjanta Wikinga Stormberga,Helena,zginęła na bagnach.Na brzegu ratownicy znalezli ich dziecko na wpół martwe od ukąszenia owadów.Ciała kobiety nigdy nie odnaleziono.Zimne bagno stało się jej grobem.

Małgorzata Sobieszewska-Złoty krąg.Dla jednych Garlicki żył jak kloszart,dla innych-jak mnich.Odkąd znaleziono jego zwłoki,wszyscy zadają sobie pytanie;po co zabijać człowieka,który sam wypisał się z życia.

Anna Górna-Dolina straconych złudzeń.Mieszkańców górskiego miasteczka u podnóża Eigeru,gdzie wszyscy się znają,ale mało kto dobrze sobie życzy,jednoczy nagle jedno-strach przed grasującym w Alpach seryjnym mordercą.

 Katarzyna Puzyńska-Zagłoba to piętnasty tom sagi kryminalnej o policjantach z Lipowa.

Wojciech Chmielarz-Za granicą.Opowiesć o opętaniu i odrzyceniu,o tym że nasze pragnienia mogą zniszczyć życie,a to co wydaje się spełnieniem marzeń,szybko możne stać się przekleństwem.

Remigiusz Mróz-Widmo Brockenu.Seria z Komisarzem Forestem Tom 8.Po wypadku Wiktor Forst był zmuszony pogodzić się z tym,że jego zdrowie nigdy nie wróci do poprzedniego stanu.Pożegnał się z bieganiem,a także chodzeniem w Tatry.

Sławek Gortych-Schronisko które przetrwało.T.2 Karkonowskie schronisko Odrodzenie zostaje  zamknięte z powodu remontu.Wkrótce daje o sobie znać nazistowska przeszłosć Odrodzenia.Czy włamanie ma cos wspólnego z morderstwem,do którego doszło w budynku w czasie wojny.Co łączy schronisko z  zamachem niemieckich partyzantów na polski pociąg.

Michel Bussi-Wszystko na ziemi zginie.Ambitny thriller,którego akcja toczy się w zawrotnym tempie.Diabelska,wciągająca intryga,zabierająca czytelnika w zaskakującą podróż z Bordeaux do Erywania,przez Wtykan,Honkong,tropem tajemnicy,od której zależą losy ludzi.

Lisa Gardner-Kanion smierci.Pięć lat wczesniej pięciu młodych mężczyzn wybrało się w góry na wieczór kawalerski.Wróciło tylko czterech.Ojciec zagnionego organizuje wyprawę w poszukiwaniu sladów syna.

Lisa Gardner-Zanim zniknęła.Nie jest policjantką,ani prywatnym detektywem.Jest przeciętną kobietą.Nazywa się Frankie Elkin i zajmuje się odnajdywaniem zaginionych osób.

Ruth Ware-Ta dziewczyna.Wszyscy pragneli jej życia.Jedna osoba pragnęła jej smierci.

 Piotr Rozmus-Próba siły.Ucieczka Polaka z neapolitańskiego więzienia,zbójstwo metropolity Neapolu i dziennikarza lokalnej gazety.

Clive Cussler-Rwący lód.Kilka miesięcy przed wybuchem  II wojny swiatowej.Uczestnicy hitlerowskiej ekspedycji na Antarktydę,planują założyć tam bazę wypadowaą dla Luftwaffe.

Clive Cussler-Skarb Czyngis-Chana.Rok 1821;Potężny tajfun zatapia u wybrzeży Japonii prawie całą mongolską flotę,ale jeden okręt dociera do nieznanej wyspy.

Graham Masterton-Potomek.James Falcon to szanowany kapitan kontrwywiadu,armii USA.Podczas II wojny swiatowej zasłynął wrodzonymi zdolnosciami do zwalczania wapirów,wykorzystywnych do walki przez nazistowskie niemcy.

Graham Masterton-Ogród zła.Horror.Walka na smierc i Zycie z piekielnymi siłami zła.

 John Flanagan-Zwiadowcy.Księga 14.Pojedynek w Araluenie.Król Duncan iregentka chronią się przed uzurpatami i jego oddziałami w południowej wieży Zamku Araluen.

John Flanagan-Zwiadowcy.Księga 15.Zaginiony książę.Zwiadowca Will i jego uczennica Maddie wyruszają na daleką wyprawę za morze,do kraju,gdzie nie można ufać nikomu.

John Flanagan-Zwiadowcy.Księga 16.Ucieczka z Zamku Falaise.Próba uwolnienia gallijskiego kaięcia kończy się katastrofalną porażką,mimo starannie przygotowanego planu.

 John Flanagan-Zwiadowcy Księga siedemnasta.Wilki Arazan.Will i Maddie wyruszają z misją do Celrii,górzystej i nieprzyjaznej dla wędrowców krainy,której mieszkańcy nie słyną z otwartosci i goscinnosci.

 Sarah Shrimpton-Szydełko dla początkujących.20 łatwych projektów.

  

                             Książki dla dzieci

 Ewa Borowska-Idziemy do pierwszej klasy.Szkoła i ja-nowa seria dla dzieci rozpoczynających naukę w szkole.

 Anita Głowińska-Kicia Kocia i Nunus.Idziemy do teatru.Wkladają odswiętne ubrania i wyruszają do centrum.W teatrze spotykają przyjaciół.

 Anita Głowińska-Kicia Kocia i Nunus.Idziemy na zakupy.Nunus jest mały,dopiero się uczy.Dobrze że ma siostrzyczkę Kicię Kocię,która mu pomaga.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zapraszam Czytelników do wypożyczania nowości wydawniczych, zakupionych w maju 2023 roku przez Bibliotekę w Dziwiszowie:

 Anna Szczęsna

„Willa pod jemiołą   ”-to prawdziwie świąteczna historia podszyta mrocznymi tajemnicami, w której znalazło się też miejsce na namiętną miłość. Jeśli szukasz idealnej powieści na grudniowe wieczory, to ta pozycja może okazać się strzałem w dziesiątkę.

 

Gabriela Gargaś  

„ Tylko Ty ”-Sabina ma niecodzienny zawód. Założyła „Stowarzyszenie Ludzi Samotnych” i spotyka się z tymi, którzy szukają bliskości drugiego człowieka, bo chcą wyrzucić z siebie to wszystko, co skrywają na dnie swoich serc. Kobieta wspiera innych, choć sama czuje się opuszczona i nieszczęśliwa.

 

Anna Karpińska  

Odnajdę Cię –Księgarnia pod Feliksem tom I   ”-Dagmara po śmierci matki otrzymuje w spadku nie tylko prowadzoną przez nią przez wiele lat Księgarnię pod Flisakiem, ale również list, z którego dowiaduje się, że została adoptowana. Po rozwodzie postanawia wraz z dziećmi przeprowadzić się do rodzinnego Torunia i przejąć księgarnię. Tylko jak zrealizować marzenia w nowym życiu, gdy dopada nas stare?

Zostań ze mną  –Księgarnia pod Feliksem tom II” -   o powieść nie tylko o Bożenie i Dagmarze, ale i o ich rodzinach i przyjaciołach. Czy wystarczą dobre chęci, żeby posadzić wszystkich przy wspólnym stole? Może jednak los nie okaże się łaskawy?

 

 „ Chorwacka przystań tom I” -Anna to szczęśliwa mężatka, która pracuje jako korespondentka ogólnopolskiej gazety. Dostaje polecenie wyjazdu do Chorwacji, aby relacjonować wojnę bałkańską. Mimo że kobieta ma męża, nie może stłumić w sobie uczucia, które zaczyna żywić do Blaża - fotoreportera, który również pracuje przy tych wydarzeniach. Przepełniona uczuciami do nowo poznanego mężczyzny, Anna postanawia podjąć trudną decyzję i zostawić Jerzego. Miłość do Blaża zostaje jednak skonfrontowana z brutalną rzeczywistością. Kobieta zmuszona jest pozostać w Polsce, a jej ukochany wyjeżdża do Sarajewa.

„Chorwackie powroty tom II” -Ana i Blaż musieli się rozstać. Ona, korespondentka wojenna z Polski, wróciła do kraju, gdy wojna na Bałkanach nieco przycichła. Wróciła do męża, wychowała wraz z nim trójkę dzieci. On, w czasie wojny bałkańskiej zakochany w Anie reporter, pozostał samotnikiem. Jedynie od czasu do czasu wymieniali między sobą listy i pewnie pozostałoby tak już na zawsze, gdyby nie pewne niespodziewane wydarzenie... Gdyby nie miłość ich dzieci: Weroniki i Zorana.

 

 Krystyna Mirek  

„ Zapach bzów saga dworska tom I  ”-XIX wiek. Dominik jest synem właściciela dworu. Nie odziedziczy jednak majątku, ponieważ ma starszego brata. To on będzie dziedzicem. Młody mężczyzna ma poczucie krzywdy. W dniu, w którym jego brat bierze ślub, wyrusza szukać konia, który oddalił się od majątku. Wraca do domu, ale... coś się zawaliło i odtąd wszystko już będzie inaczej.

 

„Kolor Róż saga dworska tom II”- jest publikacją, która przypadnie do gustu zwłaszcza miłośnikom romansów oraz powieści historycznych. Doskonale oddaje klimat XIX-wiecznego szlacheckiego dworku. Przypomina czytelnikom o tym, że marzenie o miłości i szczęśliwym życiu z ukochaną osobą to uniwersalne pragnienie, niezależne od epoki, w której przyszło nam żyć.

 

Magdalena Kołosowska   

„ Za ostatnią gwiazdą –Lepsze jutro tom III  ”Aby przygotować się na lepsze jutro, trzeba pożegnać się z przeszłością. Kamila niczego nie pamięta. Tamten dzień jawi się jej jako zamazany obraz i gdyby nie przypadek, nie dowiedziałaby się, że wydarzyło się coś złego.

 

Magdalena Kordel  

Córka wiatrów ” – Jeżeli uwielbiasz klimat Polski tuż po powstaniu listopadowym oraz ciekawe perypetie miłosne współczesnych bohaterów, to książka autorstwa Magdaleny Kordel zatytułowana "Córka wiatrów" z pewnością porwie Cię na długie godziny. To publikacja pełna emocji i bardzo magicznych opisów, która porywa bez reszty.

 

Joanna Szarańska  

„ Do zakochania jeden krok –Kronika pechowych wypadków  tom II  ”Zojka nareszcie znalazła wymarzoną pracę w redakcji i liczy na odrobinę spokoju. Ale wszystko, co dobre, szybko się kończy…

  „ Coś tu nie gra- Kronika pechowych wypadków tom III  ”

Gdy Zojka zabiera się do pisania artykułu o amatorskiej grupie teatralnej, to musi oznaczać kłopoty. Już podczas castingu dochodzi do awantury, a wkrótce potem aktorka obsadzona w głównej roli ulega wypadkowi. Komu zależało na tym, żeby wykluczyć ją z przedstawienia?

 

Danielle Steel  

Kamerdyner” –opowiada o życiu dwóch osób pochodzących z odmiennych światów. Olivia całe swoje życie poświęciła karierze. Gdy okoliczności zmusiły ją do zamknięcia ukochanej firmy, podjęła decyzję o przeprowadzce do Paryża, o czym od dawna marzyła. Teraz potrzebuje kogoś do pomocy w urządzeniu nowego domu. Los stawia na jej drodze Joachima.

 

Kristin Hannah  

„ Cudowna moc miłości  ”- Mikaela, piękna żona doktora Liama Campbella, matka dwojga dzieci, zapada w śpiączkę na skutek doznanego podczas jazdy konnej urazu głowy. Lekarze nie dają jej szans na przeżycie, ale mąż nie przyjmuje do wiadomości gorzkiej prawdy. Wierzy, że miłość potrafi dokonać cudu, gdy zawodzi medycyna. Dniem i nocą czuwa przy łóżku żony, mówi do niej, robi wszystko, żeby tylko dotrzeć do podświadomości Mikaeli. Mijają tygodnie. Pewnego dnia chora kobieta drgnieniem powiek reaguje na imię swojego pierwszego męża, Juliana, znanego gwiazdora. Liam, boleśnie zraniony, uświadamia sobie, że tylko tamten mężczyzna, prawdziwa miłość Mikaeli, może przywrócić ją do życia.

„ Słowik” -Dwie siostry, Isabelle i Vianne, dzieli wszystko: wiek, okoliczności ,w jakich przyszło im dorastać, i doświadczenia. Kiedy w 1940 roku do Francji wkracza armia niemiecka, każda z nich rozpoczyna własną niebezpieczną drogę do przetrwania, miłości i wolności.

„Magiczna chwila ”- To był zwyczajny jesienny dzień i nic nie zapowiadało tego, co miało się wydarzyć w Rain Valley. Gdy w tamtejszym parku niespodziewanie zostaje odnalezione dziecko, mieszkańcy pogrążają się w głębokim zdumnieniu. Towarzyszy im również silny niepokój, gdyż dziewczynka jest przerażona do tego stopnia, że nikt nie jest w stanie nawiązać z nią kontaktu. Z każdym dniem pojawia się coraz więcej pytań. Wszyscy zastanawiają się nad tym, jak kilkulatka zdołała przetrwać na łonie natury bez opieki dorosłych. Cała nadzieja na odkrycie prawdy i dotarcie do dziecka jest pokładana w psychiatrze Julii Cates. Czy słusznie?

 

Sally Hepworth

Dobra siostra ”- Fern i Rose to bliźniaczki, które już od czasów dzieciństwa były sobie bliskie. Choć podobne z wyglądu, ich charaktery zawsze ogromnie się różniły. Fern uchodzi za indywidualistkę z pozytywnym podejściem do świata, która dostrzega w innych wyłącznie to, co dobre. Rose z kolei jest rozsądną realistką, twardo stąpającą po ziemi. To ona zawsze wiedziała, że ich matka jest bezwzględną socjopatką, która przy pomocy gry pozorów i manipulacji skutecznie oszukuje otoczenie. Okazuje się jednak, że Fern także skrywa mroczny sekret, którego jej siostra pilnie strzeże. Czy wiele lat później tajemnice wyjdą na jaw?

 

Michael Connelly

 „Betonowa blondynka”-W Los Angeles, mieście, w którym rozgrywa się akcja książki, pojawia się psychopata. Tajemniczy człowiek poluje na kobiety. Jego ofiarami padają prostytutki, występujące w filmach pornograficznych, a ON sam otrzymał przydomek "lalkarz". Morderca na twarzach swoich ofiar zostawia makabryczną wizytówkę. Harry Bosch i tym razem okaże się niezastąpiony. Wyśledzi, a potem zastrzeli zwyrodnialca! To dopiero początek koszmaru dla Boscha... Kiedy wszyscy odetchną z ulgą, wszyscy będą spokojni, że koszmar się skończył - ON dopiero się zacznie! Detektyw Harry zostaje oskarżony o zabicie niewłaściwego człowieka! Chwilę później policja znajduje kolejne zwłoki wraz z charakterystycznym dla lalkarza “podpisem”. Koszmar zaczyna się od nowa...

 „ Dwa rodzaje prawdy ” -Harry Bosch to mężczyzna o bogatej przeszłości, który nie boi się stawiać na swoim. Słucha wyłącznie swojej intuicji, a rozsądek, chcąc nie chcąc, znajduje się na przegranej pozycji. Realizuje się jako policjant, jednak na jego zawodowej drodze nie brakuje przeszkód. Ma do czynienia z mrożącymi krew w żyłach historiami i tropi ludzi, którzy bez mrugnięcia okiem potrafią odebrać życie drugiej osobie.

 

Zakupione zostały lektury dla szkoły podstawowej

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

       

  DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK   DDdDDDDZIEŃ  BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK

Obchodzimy 8 maja już od 1985 roku.

Święto rozpoczyna TYDZIEŃ BIBLIOTEKI.   8-15 maja ma na celu podkreślenie roli czytania i biblioteki w poprawie życia,edukacji oraz zwiększeniu prestiżu bibliotekarza i zainteresowania książką społeczeństwa .Z tej okazji 11.05.2023 roku w Gminnej Bibliotece w Jeżowie Sudeckim odbyło się spotkanie Klubu Czytelniczego , na które przybyły panie z Filii Gminnej Biblioteki z Siedlęcina oraz panie z Jeżowa Sudeckiego. Tematem spotkania było ''LITERATURA ZBLIŻA POKOLENIA.''Opowiedz nam co czytałaś w dzieciństwie. Panie opowiadały co cztytały im rodzice,albo dziadkowie,wymieniały tytuły książek, które pierwszy raz zagościły w ich życiu. Spotkanie odbyło się w miłej atmoswerze przy słodkim poczęstunku i kawie. 

 

20230511_181618

 

20230511_202258 

 

 

 

 

 

Nowosci wydawnicze zakupione w marcu i kwietniu 2023 roku do Gminnej Biblkioteki w Jeżowie Sudeckim.

Katarzyna Bonda -  Do cna.Spowite mrokiem miasto budzi zwierzęce instynkty.Bez sladu znika młody meżczyzna.

Katarzyna Wolwowicz - Fałszywe tropy.Druga częsć cyklu z Komisarz Olgą Balicką

Katarzyna Wolwowicz  -W otchłani.Thriller.Weronika zakochuje się bez pamięci w starszym od siebie onkologu dziecięcym Dawidzie.Para błyskawicznie bierze slub.Dziewczyna jest przeszczęsliwa.Rezygnuje z pracy i życia towarzyskiego.

Mżczyzna zdaje się być tajemniczy,nie lubi opowiadać o swojej przeszłosci.Wokół pary mnożą się niepokojące sytuacje.Na domiar złego ktos wysyła Weronice list , w którym oskarża Dawida o najcięższą zbrodnie.

Kristy Cambron-Dziewczyna z Paryża-Piękna i niezwykle wzruszająca opowiesć  o  miłosci  i wojnie.Dla Sandrine wojna zmieniła wzszystko.Jej mąż zginął na froncie,a szczęsliwe,pelne blasku życie stało sie jednym mglistym wspomnieniem.Kristy Cambron - Włoska Balerina.Julia jest wybitna primabalerina.Zachwyca na prestiżowych scenach.Kiedy wybucha druga wojna swiatowa,nie waha sie ani chwili i wstępuje do armii.Chce zostać telefonistka lub sanitariuszką.

 Bonda KatarzynaTylko martwi nie kłamią.Hubert Meyer psycholog sledczy-znowu w akcji.Zabytkow kamienica w centrum Katowic i dwie zbrodnie,których z pozoru nic nie łączy.Hubert Meyer i pani prokurator próbuja rozwikłać zagadkę.

 Albena Grabowska- Doktor Bogumił.Pragnie zostac ginekologiem i tym samym  pomóc kobietom takim jak jego żona,która kolejny porod niemalże przypłaca życiem.T.1

 Ałbena Grabowska - Doktor Anna .Oparta na faktach opowiesc o pierwszej dyplomowanej lekarce praktykującej na Ziemiach Polskich.T.2

 Ałbena Grabowska - Doktor Zosia. Kiedy  doktor Zosia dostaje prace w Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie,nie wacha się ani chwili.W wojskowej placówce medycznej  z otwartoscią wita się lekarkii i traktuje je na równi z mkęzczyznami.T.3

 Izabela FrączykSekretny składnik.Własnie taką lekcję dostaje od życia zakopiański kucharz amator,który wskutek dramatycznych wydarzeń podejmuje w swoim pensjonacie grono  gwiazd kulinarnego show.

Krystyna Mirek - Zapach bzówT.1  Kolor róż T.2 Saga dworska.To opowiesc o życiu w dziewiętnastowiecznym szlacheckim dworku,o uczuciu rodzacym się wbrew losowi,a także o przeszłosci.

Joanna Tekieli - Spotkanie w Pensjonacie Lesna Ostoja.  Stary,uroczy dworek w lesnej głuszy.Daj sie przeniesć w miejsce,oddalone od miejskiego zgiełku,w ktorym tak łatwo sie zatracić i na powrót poczuć bliskosć otaczajacej nas przyrody.

 Joanna Tekieli - Rok w Pensjonacie Lesna Ostoja.Piekna humoru,pięknych opisów i barwnych postaci opowiesć sprawia że wszelkie niepowodzenia przestają mieć znaczenie.

 Jojo Moyes - Dwa dni w Paryżu.Pierwsza szlona decyzja w jej życiu.Tylko że spełnia się najgorszy scenariusz i Nell zostaje sama w miescie zakochanych.

 Nicholas Sparks - Pamiętnik.To dzieje miłosci dziewczyny z dobrego domu i ubogiego robotnika,którzy jako nastolatkowie spędzili razem jedno cudowne,pełne uniesień ipotajemnych spotkań lato,a póżniej zostali rozdzieleni.Ale może uda  im się jeszcze kiedys spotkać ponownie....

 Wioletta Sawicka - Klątwa Langerów.Tom.1 Opowiesć Warmińska.W pierwszym tomie serii Opowiesc  warmińska poznajemy losy ubogiej rodziny Joachima Langera,ukochanego Oleńki Ostojańskiej.

 Darby Kane - Dobra żona.Toksyczny związek,spirala tajemnic i emocje od pierwszej do ostatniej strony.

 Katarzyna Bonda - Urodzony morderca.Co sprawiło,że w chorym umysle zrodziłsię plan zemsty.Dlaczego znany biznesmen musiał zginąć.

 Katarzyna Wolwowicz - Toksyczne układy.Trzecia częsć  cyklu z Komisarz Olgą Balicką.Sewria kryminalna.

 Ian Rankin - W domu kłamstw.Dwa sledztwa,jedno w sprawie zabójstwa sprzed lat.Drugie w sprawie zaniedbań policji.

 Jorn Lier Horst ThomEngeras . Blizny-Slady proeadzą do Osen,niewielkiej miejscowosci połozonej prawie 200 kilometrów na pólnoc od Osla.Okazuje się,że niektórzy mieszkańcy Osen nosza głębokie blizny i  ukrywają przerażające tajemnice.

 Tess Gerritsen-  Igrają z ogniem.Skrzypaczka Julia Ansdell trafia w rzymskim antykwariacie na nuty niezwykłego walca,INCENDIO.Po powrocie do Bostonu,urzeczona  nieznaną kompozycja,postanawia udostępnic ją słuchaczom.

 

 

Zapraszam Czytelników do wypożyczania nowości wydawniczych ,zakupionych w kwietniu 2023 roku przez Bibliotekę w Dziwiszowie

Joanna Szarańska

 

 

 „Kłopoty mnie kochają”- Zosia, zwana przez przyjaciół Zojką, jest początkującą dziennikarką i marzy o tym, żeby wreszcie zainteresowała się nią redakcja jakiejś popularnej gazety. Ale nie jako podejrzaną o zabójstwo !Pędząc na pociąg, tylko na chwilę spuszcza z oka torebkę, a potem znajduje w niej osobliwy dowód zbrodni wciśnięty do ciasta z kremem. Zojka ląduje na pierwszym miejscu listy podejrzanych i musi czym prędzej wyplątać się z tej afery. Niestety, wyjątkowo irytujący redaktor lokalnej gazety już zwęszył sensację?

Anna Szczęsna

 „Ogród z widokiem ”- to wyjątkowa książka opowiadająca o przyjaźni, jedności i wspólnym pokonywaniu przeszkód. Czy mieszkańcy Ogrodowej 7 znajdą siły, aby stawić czoła wszystkim przeciwnościom losu?

 Anna Sakowicz 

 „Jaśminowa saga –Czas grzechu tom I ”- Piękna i wzruszająca historia rodziny Jaśmińskich rozgrywająca się na tle XX-wiecznego Gdańska. "Czas grzechu" to pierwsza część epickiej sagi i równocześnie opowieść o odwadze do spełniania marzeń, trudnych życiowych wyborach oraz przewrotnych losach członków rodziny.

 „Jaśminowa saga –Czas gniewu tom II ”-to druga część sagi

o rodzinie Jaśmińskich i ich burzliwych losach na tle wojennej burzy.

„Jaśminowa saga –Czas goryczy tom III ”-Doskonałe zwieńczenie cyklu o rodzinie Jaśmińskich. Zobacz, jak potoczyły się losy tego rodu i poznaj końcówkę wyjątkowo ciekawej historii.

 Agnieszka Olejnik

„Już nie czekam” -Główna bohaterka książki Marika prowadzi gabinet psychologiczny. Kiedyś tworzyła go razem z mężem Damianem. Do jego śmierci. Teraz Marika musi poukładać na nowo swoje życie zawodowe i prywatne. Jak śmierć ukochanego wpłynie na jej dalsze życie?

Ilona Gołebiewska

„Twoja tajemnica ”-Przeszłość jest niczym cień. Czasami widać go wyraźnie, a niekiedy podąża za nami niezauważenie. Ewa Kuszewska wie o tym najlepiej. Na co dzień mieszka w Warszawie, odnosi sukcesy w życiu zawodowym i prywatnym. Ma stanowisko dyrektora w agencji konsultingowej, jest w trakcie przygotowań do ślubu z miłością swojego życia – Markiem, otaczają ją sami przyjaciele. Czuje się bardzo szczęśliwa

Anna Stryjewska

„Saga klonowego liścia – łódzka przystań ”-Poruszająca saga rodzinna oparta na prawdziwych wydarzeniach.

Niemcy, wiosna 1944 rok. Stefania Rudzka, dziewiętnastoletnia dziewczyna mieszkająca wówczas w okupowanej Łodzi, w wyniku łapanki trafia do obozu pracy o bardzo zaostrzonym rygorze. Tam poznaje Kazię, wspólna niedola i walka o przetrwanie zbliżają do siebie kobiety. Potajemnie planują ucieczkę, choć pomysł wydaje się nierealny i karkołomny, jednak w niedługim czasie pojawia się szansa na zrealizowanie planu. Droga do domu okazuje się być długa, zawiła i bolesna. Przy życiu trzyma ją wiara, że jeszcze wróci do kraju, ujrzy najbliższych i ukochanego.

 Anna Karpińska

„ List -Pamiętaj o mnie tom I„- opowiada o życiu Małgorzaty, młodej polskiej pisarki w kwiecie wieku. Jest ona z pozoru szczęśliwą żoną i matką udanych, wesołych dzieci. Jej życie zawodowe wydaje się natomiast prawdziwym pasmem sukcesów i triumfów, z których powinna być dumna. Rodzina i znajomi uważają Małgorzatę za prawdziwą szczęściarę, udane życie, dobra praca, świetny mąż i dzieci oraz piękny dom. Z rodziną najlepiej wychodzi się jednak na zdjęciach, a życie to ciągła gra pozorów. Nie inaczej jest w tym przypadku: udane życie i sukcesy Małgorzaty to jedynie iluzja i nic nie jest tym, czym wydaje się na pierwszy rzut oka.

„ Postscriptum  -Pamiętaj o mnie tom II„- Lubisz czytać pisane przez życie historie miłosne pełne tajemnic, niepewności, zwrotów akcji i powrotów do przeszłości? "Postscriptum" będzie dla Ciebie idealną propozycją.

 „ Przysługa „-Siedemnaście lat temu Karol zgodził się oddać swojemu bratu bliźniakowi brzemienną w skutkach przysługę, która miała nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Życie przerwało jednak zmowę milczenia, a następstwa uczynku uruchomiły lawinę zdarzeń, które wystawiły na próbę rodziny obu braci, i tajemnica z przeszłości ujrzała światło dzienne. Konsekwencje braterskiej umowy poniosły żony bliźniaków i ich rodziny. 

Magdalena Kołosowska

„ Słońce za horyzontem –lepsze jutro”tom I-Kingę poznajemy w momencie, gdy jest spełnioną zawodowo dziennikarką i oddaną żoną, której do pełni szczęścia brakuje jedynie dziecka. Kiedy wydaje się, że wszystko jest na najlepszej drodze i jej marzenie o pełnej rodzinie ma wreszcie szansę się ziścić ? zaczynają nadciągać czarne chmury. Jej poukładane życie wali się z wielkim hukiem, a mała stabilizacja, z której była tak dumna, okazuje się zamkiem zbudowanym na piasku. Z pomocą sióstr za wszelką cenę próbuje poradzić sobie  z ogarniającym ją mrokiem.

„ Pod niebieskim księżycem –lepsze jutro” tom II -Życie nie rozpieszczało najstarszej z sióstr, Karoliny. Pośpiesznie zawarte małżeństwo rozpadło się z hukiem po kilkunastu latach, zostawiając ją z jednej strony z poczuciem porażki, a z drugiej z nadzieją, że wreszcie nie będzie nikomu służyła za worek treningowy. Zupełnie nieoczekiwanie w jej życiu pojawia się nowa miłość, a wraz z nią nadzieja na szczęście. Życie jednak potrafi zaskakiwać. Kiedy kobieta wreszcie jest przekonana, że wszystko zmierza w dobrym kierunku, jedna rozmowa, jedno zdanie psuje idealny obraz jej nowego związku i rzuca cień na wybranka.

„ Za ostatnią gwiazdą  –lepsze jutro” tom III-Czy Kamila wreszcie odkryje, co się znajduje za ostatnią gwiazdą i czy będzie umiała uporać się z trudną przeszłością? Jak ostatecznie ułożą się losy trzech sióstr?

 Magdalena Kordel

„ Anioł do wynajęcia „-Osiemnastoletnia Michalina - jedna z głównych bohaterek książki  niespodziewanie znalazła się na życiowym zakręcie. Pogrążając się w coraz większym smutku i depresji, bez pieniędzy i dachu nad głową. Brak jakichkolwiek perspektyw na dalsze życie sprawia, że powoli przestaje wierzyć w to, że wszystko się jeszcze ułoży. Na szczęście dla niej, na jej drodze pojawia ktoś, kto pozwoli jej odzyskać nadzieję i ponownie uwierzyć w cuda. W dalszej części książki poznamy również kolejne historie dwóch kobiet: Gabrysi i Lilii.

 Danielle Steel

„ Punkty zwrotny  „-Bill, Stephanie, Wendy i Tom to lekarze pogotowia ratunkowego, najlepsi specjaliści w swojej dziedzinie.W życiu prywatnym obrali jednak zupełnie różne ścieżki.Bill po rozwodzie z żoną arystokratką całkowicie poświęca się pracy. Stephanie usiłuje pogodzić karierę z wychowaniem ukochanych synów. Wendy tkwi w związku bez przyszłości, a przystojny Tom łamie kobietom serca, lecz żadnej nie pozwala się do siebie zbliżyć. Pewnego dnia zostają zaproszeni do Paryża na prestiżowe szkolenie z udzielania pomocy ofiarom katastrof. Miasto miliona świateł oferuje im ekscytującą przygodę i mnóstwo możliwości.Jednak nowe umiejętności przydadzą się im szybciej, niż myśleli. Kiedy w mieście dochodzi do ataku, natychmiast zostają zaangażowani do pomocy.Czy decyzje, które będą musieli podjąć w ułamku sekundy, zaważą na ich dalszym życiu?Dla kogo paryski wyjazd okaże się prawdziwym punktem zwrotnym?

 Kristin Hannah

„Jedyna z archipelagu  „-jest wzruszającą powieścią o sile relacji między matką a córką. Czy miłość wybaczy wszystko? Czy bohaterki odnajdą nić porozumienia?

„Nocna droga  „-Jude Farraday z całego serca stara się być dobrą matką. Oddałaby wszystko, by jej dzieci - bliźniaki Mia i Zach - wyrosły na szczęśliwych, spełnionych ludzi. Kiedy do życia rodziny wkracza obciążona bolesnym dzieciństwem Lexi Baill, ich losy szybko ulegają zmianie. Wystarczy jedna letnia noc, by najgorsze lęki Jude stały się rzeczywistością...

Ryszard Ćwirlej

„Mordercza rozgrywka ”-Jest luty 1986 roku, kiedy młoda studentka znika bez śladu, choć do akademika miała ledwie kilometr drogi. Nikt nic nie wie. Śladu brak. Zaraz po tym przenosimy się o ponad rok w przyszłość, gdzie w Poznaniu rozpoczynają się Międzynarodowe Targi. Podczas przyjęcia w hotelu Polonez na oczach wszystkich zostaje zastrzelona kobieta. Świadkiem tego jest porucznik Teofil Olkiewicz, który niezwłocznie zabiera się za rozwiązanie tej zagadki.

Błyskawiczna wypłata”- Jest czerwiec 1982 roku. W Poznaniu przestępcy w biały dzień w samym centrum miasta napadają na furgonetkę wiozącą pieniądze. Miały one trafić do jednej z fabryk jako wypłaty dla pracowników. Ten zuchwały czyn z ich strony ma też swoje krwawe oblicze. Ginie dwóch milicjantów, więc złapanie bandytów staje się sprawą najważniejszą. Porucznik Marcinkowski i towarzysząca mu ekipa z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego mają pełne ręce roboty. Nie ma dla nich chwili wytchnienia. Schwytanie podejrzanych nie jest jedynym zadaniem, jakie mają do wykonania. Badają również sprawę rzekomego samobójstwa pewnego mężczyzny. Jak się okazało, miał on niejasne powiązania z SB.

„ Masz to jak w banku”-Rok 1989 to okres przed burzliwymi zmianami w Polsce. Już wkrótce rozsypie się PRL, chociaż nikt nie jest tego jeszcze świadomy. Mawia się też, że handel walutami przestanie niedługo być zakazany. W Poznaniu u schyłku lat 80. dochodzi do tajemniczych zbrodni. Ofiarami są miejscowi handlarze dewizami. Morderstwa nie wyglądają na przypadkowe. Najprawdopodobniej ktoś ma ochotę przejąć interes walutowy i usunąć Grubego Rycha ze stanowiska szefa cinkciarzy. Komenda wojewódzka milicji przejmuje sprawę zabitych handlarzy walutą i zaczyna się śledztwo.

Lee Child

„Lepiej już umrzeć ”-Ci, którzy wejdą mu w drogę, wcześniej czy później będą musieli się przekonać, że... lepiej już umrzeć. Bo Reacher jest genetycznie zaprogramowany do tego by zwyciężać.I jeśli nie da się inaczej, sięga po środki ostateczne.

 Michael Conneliy

„Płonący pokój  ”-Connelly stworzył jedne z najlepszych współczesnych powieści detektywistycznych. Fabuła jest inteligentnie poprowadzona , a napięcie rośnie aż do samego, nieprzewidywalnego, finału?. USA Today

 

18.04.2023 r.

 Szanowni czytelnicy

 Zapraszamy do udziału w konkursie na wykonanie zakładki do książki.  Termin składania to 24 maja, rozdanie nagród 24 czerwca 2023 r. 

Serdecznie zapraszamy !

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------18.04.2023

 

 

 

 

 

 

Zapraszam do wypożycznia nowości wydawniczych zakupionych  w kwietniu,maju,czerwcu,lipcu,we wrzesniu,listopadzie do Gminnej Biblioteki Publicznej w Jeżowie Sudeckim  2022 roku.  

Kordel Magdalena-''Bo nadal cię kocham''- jest jak swiatło rozjasniające zimowe noce,to opowiesć ,która ogrzewa zmarznięte serce i niesie wiarę w siłę prawdziwych uczuć.

Kordel Magdalena - ''Zagubiony anioł''-to pełna ciepła historia o tym,że  cuda,te małe i te nieco większe,mogą nam się zdarzyć każdego dnia, aszczesciem warto sie dzielić nie tylko od swiąt.

Olejnik Agnieszka- ''Już nie czekam'' -powiesc niczym w wielobarwnym gobelinie,snują sie i plączą nitki ludzkich losów,tworząc historię wzlotów i upadków,miłosci i zdrad,usmiechu i łez- po prostu życie.

Kordel Mgdalena - ''Okno z widokiem''-W Malowniczem przeszłosć miesza się  z terażniejszoscią,a skrywane od lat sekrety rodzinne wychodza na jaw.

Michalak Katarzyna - ''Była sobie miłosc''-Ta książka to barwny witraż odwagi i miłosci.Dostajesz w życiu to o co masz odwagę zawalczyć.

Karpińska Anna - '' Jestem twoją córką'' -Czy Weronika,córka z prawego łoża,

i Dobrosława,ta druga,nieoczekiwanie powołana do spadku,odnajdą sie w tej sytuacji.Czy zaakceptują przeszłosć i odkryją drogę do porozumienia.

 

 Karpińska Anna - '' Przekonaj mnie,że to ty'' -Poruszająca opowiesć o życiu dwóch najbliższych sobie kobiet,które aby się zrozumieć,muszą pokonać długą drogę

Krawczyk Agnieszka- ''Wybory serca'' -Wzruszająca opowiesć o poszukiwaniu prawdziwej miłosci i odnajdowaniu swojego miejsca na ziemi.

Zawadzka Nina - '' Dziweczyna lotnika'' - W 1937 roku Iza i Janek zakochują się w sobie.Niestety niedług opotem wybucha wojna,która sprawia,że ich plany obracają się w gruzy.Janek angażuje się w wali powietrzne i traci kontakt z ukochaną.

Michalak Ktarzyna - ''Piastunka róż'' -Opowiesć o magicznym ogrodzie i jego opiekunce.Są takie wspomnienia,które kradną życie,ją uratowała róża.

Mirek Krystyna - '' Miłosć,kłamstwa i sekrety.''Pełna zwrotów akcji komedia o  miłosci,którą nie tak prosto znależć.

Dworak Monika - '' Znikniesz bez  sladu''.Dwoje nieznajomych sobie ludzi i jedno zdjęcie,które bezpowrotnie zmieni ich życie.

Formella Ewa -  '' Listy do Duszki.'' - Stefania i Heinrich zakochują się w sobie,jednak niewinna miłosć tych dwojga musi niestety pozostać tajemnicą.Stefania jest córką Polaka i Żydówki,a Heinrich niemcem.

Greń Hanna - '' Jak kamień w wodę.''To obyczajowo-kryminalna opowiesć o tym jak krztwdzące bywa ocenianie po pozorach.I jak łatwo dać się zaslepić emocjami.

Slotała Ewelina- ''Żony Konstancina.'' Żeby mieszkać w tym snobistycznym raju,trzeba jednak spełniać kilka warunków.Najważniejszym z nich jest liczba zer na koncie.

Kaczmarczyk Igor-  '' Islamskie Fatum.'' Polski żołnierz który w 2001 roku wyjechał na misję do Afganistanu,poznaje w ekstremalnych warunkach piękna Faridę.Decyduje się na mieszany chrzescijańsko-muzułmański związek.Rodzina panny młodej nie jest zachwycona tym wyborem.

Hannah Kristin-  '' Wysnione szczęscie.'' Pełna ciepła opowiesć,która podnosi na duchu i pozwala uwierzyć,że warto marzyć.

Hannah Kristin - ''Cudowna moc miłosci.'' -Mikaela,piękna żona doktora  Campbella, doznaje urazu głowy podczas jazdy konnej i zapada w spiączkę.

Lekarze nie dają jej szans na przeżycie,ale mąż nie przyjmuje gorzkiej prawdy

do wiadomosci.

Trope Nicole- '' Przybrana córka.'' - Trzyletnia Millie Everleigh znika w rzeski zimowy dzień i nic nie jest takie,jak sie wydaje...Takiego telefonu boi sie każda matka.

Kruk Olga- '' Grzechy mojej siostry'' - Thriller psychologiczny o tym jak rodzi sie zło.Wstrząsająca i bolesna historia,która na długo pozostaje w pamięci mocne zakończenie.

Stasiuk Andrzej- '' Wschód.'' -Podróż we wspomnienia,do obrazów z dzieciństwa spędzonego u dziadków na Podlasiu.

Wolwowicz Katarzyna - '' Niewinne ofiary.'' Jelenia Górą wstrząsają makabryczne wiadomosci-w pobliskim lesie odnaleziono ciała dwojga dzieci.

Seria kryminalna z komisarz Olgą Balicką.

Gortych Sławek- '' Schronisko króre przestało istnieć.''Seria powiesci poswięconych Karkonoszom.To trzymające w napięciu i naznaczone rodzinnymi sekretami kryminały

Mróz Remigiusz- '' Zpierwszej piłki.'' -Wszystko skończyłosię,gdy trener i piętnastu piłkarzy zginęło w tragicznym wypadku.Teraz klub,pozbawionywiększosci kadry,znalazl się na skaraju przepasci.

Bonda Katarzyna- '' Owłos .'' -Nowa seria z detektywem Jakubem Sobieskim.W Lesie Kabackim zamordowano dwie młodziutkie dziewczyny.Policja od dawna nie widziała tak zbezczeszczonych zwłok.

Bonda Katarzyna - '' Ze złosci.'' - Pojedynek najlepszych przyjaciółek,wielkie pieniądze,hazard i ciemne interesy.Detektyw Jakub Sobieski wkracza w ten swiat jak nieproszony gosć.

Bonda Katarzyna- '' Zimna sprawa.'' - W podziemiach zabytkowej willi na poznańskim Sołaczu policja odkrywa zwłoki kobiety i trójkii dzieci.Przerażające sledztwo w jakim Hubert Meyer brał udział.

Bonda Katarzyna - '' Kobieta w walizce.'' - Prowokacja,bezmyslosć czt choroba zabawa psychopaty.Spokojna okolica bywa zdradliwa.

 Majcher Magdalena- '' Małe zbrodnie.'' - Wstrzasająca powiesć. W małej miejscowosci na Mazowszu policja zbajduje szczątki noworodka.Wkrotce okazuje się,że dzieciecych szkieletów jest więcej,a Lidia Gładocha,domniemana matka dzieci,zapada się pod ziemię.Sledztwo prowadzi

doswiadczony prokurator Sławomir Rybus.

Hausmann Romy - '' Ukochane dziecko .'' -Ten thriller zaczyna się.Ukryty w lesie szałas z zabitymi oknami.Życie Leny i dwojga jej dzieci toczy się wedle scisle okreslonych zasadach,wyznaczonych przez porywacza.

Cussler Clive - '' Gray Ghost.''-Jakie tajemnice skrywa Gray Ghost,bezcenny zagininy prototyp roll-royca,czy jest kluczem do rozwiazania zagadki skradzionego skarbu.

Carter Chris - '' Krucyfiks.'' Mroczny i niepokojący thriller,który wbija w fotel i nie pozwala zasnąć.

Peares Sarah- '' Sanatorium.'' -Klimatyczna opowiesc o policjantce,która podczas pobytu w górskim hotelu musi zmierzyc się z mordercą...i własną przeszłoscią.

 

23.01.2023 roku .Radosne kolędy zabrzmiały w Gminnej Bibliotece Publicznej

w Jeżowie Sudecki.Wspólnie z Kołem Gospodyń i czytelnikami,panie spiewały tradycyjne kolędy i piesni bożonarodzeniowe.Kolędowanie odbyło sie w miłej

i pełnej usmiechu atmosferze,i słodkim poczestunku.

IMG-20230324-WA0002 (1)

 

Dzieci pieciolatki z grupy   ''SŁONECZKO'' odwiedziły 24.01.2023 roku Gminną Bibliotekę Publiczną w Jeżowie Sudeckim.Przedszkolaki dowiedziały się co należy zrobić aby stać się czytelnikiem,oraz jak należy się w niej zachować.Zobaczyły jak wygląda karta czytelnika,oraz poznały zasady wypożyczania książek.W trakcie pobytu w bibliotece dzieci rozwiązywały zagadki,oraz kolorowały obrazki z postaciami z bajek.Głosne czytanie bajek,wspólna zabawa,kratywne spędzenie czasu mają na celu przede

biblioteka.jezowsudecki.pl © 2017 - 2024
Tworzenie stron Jelenia Góra
Projekt i wykonanie