Aktualności

 

Zapraszam Czytelników do wypożyczania nowości wydawniczych, zakupionych w maju 2023 roku przez Bibliotekę w Dziwiszowie:

 

 Anna Szczęsna

„Willa pod jemiołą   ”-to prawdziwie świąteczna historia podszyta mrocznymi tajemnicami, w której znalazło się też miejsce na namiętną miłość. Jeśli szukasz idealnej powieści na grudniowe wieczory, to ta pozycja może okazać się strzałem w dziesiątkę.

 

Gabriela Gargaś  

„ Tylko Ty ”-Sabina ma niecodzienny zawód. Założyła „Stowarzyszenie Ludzi Samotnych” i spotyka się z tymi, którzy szukają bliskości drugiego człowieka, bo chcą wyrzucić z siebie to wszystko, co skrywają na dnie swoich serc. Kobieta wspiera innych, choć sama czuje się opuszczona i nieszczęśliwa.

 

Anna Karpińska  

Odnajdę Cię –Księgarnia pod Feliksem tom I   ”-Dagmara po śmierci matki otrzymuje w spadku nie tylko prowadzoną przez nią przez wiele lat Księgarnię pod Flisakiem, ale również list, z którego dowiaduje się, że została adoptowana. Po rozwodzie postanawia wraz z dziećmi przeprowadzić się do rodzinnego Torunia i przejąć księgarnię. Tylko jak zrealizować marzenia w nowym życiu, gdy dopada nas stare?

Zostań ze mną  –Księgarnia pod Feliksem tom II” -   o powieść nie tylko o Bożenie i Dagmarze, ale i o ich rodzinach i przyjaciołach. Czy wystarczą dobre chęci, żeby posadzić wszystkich przy wspólnym stole? Może jednak los nie okaże się łaskawy?

 

 „ Chorwacka przystań tom I” -Anna to szczęśliwa mężatka, która pracuje jako korespondentka ogólnopolskiej gazety. Dostaje polecenie wyjazdu do Chorwacji, aby relacjonować wojnę bałkańską. Mimo że kobieta ma męża, nie może stłumić w sobie uczucia, które zaczyna żywić do Blaża - fotoreportera, który również pracuje przy tych wydarzeniach. Przepełniona uczuciami do nowo poznanego mężczyzny, Anna postanawia podjąć trudną decyzję i zostawić Jerzego. Miłość do Blaża zostaje jednak skonfrontowana z brutalną rzeczywistością. Kobieta zmuszona jest pozostać w Polsce, a jej ukochany wyjeżdża do Sarajewa.

„Chorwackie powroty tom II” -Ana i Blaż musieli się rozstać. Ona, korespondentka wojenna z Polski, wróciła do kraju, gdy wojna na Bałkanach nieco przycichła. Wróciła do męża, wychowała wraz z nim trójkę dzieci. On, w czasie wojny bałkańskiej zakochany w Anie reporter, pozostał samotnikiem. Jedynie od czasu do czasu wymieniali między sobą listy i pewnie pozostałoby tak już na zawsze, gdyby nie pewne niespodziewane wydarzenie... Gdyby nie miłość ich dzieci: Weroniki i Zorana.

 

 Krystyna Mirek  

„ Zapach bzów saga dworska tom I  ”-XIX wiek. Dominik jest synem właściciela dworu. Nie odziedziczy jednak majątku, ponieważ ma starszego brata. To on będzie dziedzicem. Młody mężczyzna ma poczucie krzywdy. W dniu, w którym jego brat bierze ślub, wyrusza szukać konia, który oddalił się od majątku. Wraca do domu, ale... coś się zawaliło i odtąd wszystko już będzie inaczej.

 

„Kolor Róż saga dworska tom II”- jest publikacją, która przypadnie do gustu zwłaszcza miłośnikom romansów oraz powieści historycznych. Doskonale oddaje klimat XIX-wiecznego szlacheckiego dworku. Przypomina czytelnikom o tym, że marzenie o miłości i szczęśliwym życiu z ukochaną osobą to uniwersalne pragnienie, niezależne od epoki, w której przyszło nam żyć.

 

Magdalena Kołosowska   

„ Za ostatnią gwiazdą –Lepsze jutro tom III  ”Aby przygotować się na lepsze jutro, trzeba pożegnać się z przeszłością. Kamila niczego nie pamięta. Tamten dzień jawi się jej jako zamazany obraz i gdyby nie przypadek, nie dowiedziałaby się, że wydarzyło się coś złego.

 

Magdalena Kordel  

Córka wiatrów ” – Jeżeli uwielbiasz klimat Polski tuż po powstaniu listopadowym oraz ciekawe perypetie miłosne współczesnych bohaterów, to książka autorstwa Magdaleny Kordel zatytułowana "Córka wiatrów" z pewnością porwie Cię na długie godziny. To publikacja pełna emocji i bardzo magicznych opisów, która porywa bez reszty.

 

Joanna Szarańska  

„ Do zakochania jeden krok –Kronika pechowych wypadków  tom II  ”Zojka nareszcie znalazła wymarzoną pracę w redakcji i liczy na odrobinę spokoju. Ale wszystko, co dobre, szybko się kończy…

  „ Coś tu nie gra- Kronika pechowych wypadków tom III  ”

Gdy Zojka zabiera się do pisania artykułu o amatorskiej grupie teatralnej, to musi oznaczać kłopoty. Już podczas castingu dochodzi do awantury, a wkrótce potem aktorka obsadzona w głównej roli ulega wypadkowi. Komu zależało na tym, żeby wykluczyć ją z przedstawienia?

 

Danielle Steel  

Kamerdyner” –opowiada o życiu dwóch osób pochodzących z odmiennych światów. Olivia całe swoje życie poświęciła karierze. Gdy okoliczności zmusiły ją do zamknięcia ukochanej firmy, podjęła decyzję o przeprowadzce do Paryża, o czym od dawna marzyła. Teraz potrzebuje kogoś do pomocy w urządzeniu nowego domu. Los stawia na jej drodze Joachima.

 

Kristin Hannah  

„ Cudowna moc miłości  ”- Mikaela, piękna żona doktora Liama Campbella, matka dwojga dzieci, zapada w śpiączkę na skutek doznanego podczas jazdy konnej urazu głowy. Lekarze nie dają jej szans na przeżycie, ale mąż nie przyjmuje do wiadomości gorzkiej prawdy. Wierzy, że miłość potrafi dokonać cudu, gdy zawodzi medycyna. Dniem i nocą czuwa przy łóżku żony, mówi do niej, robi wszystko, żeby tylko dotrzeć do podświadomości Mikaeli. Mijają tygodnie. Pewnego dnia chora kobieta drgnieniem powiek reaguje na imię swojego pierwszego męża, Juliana, znanego gwiazdora. Liam, boleśnie zraniony, uświadamia sobie, że tylko tamten mężczyzna, prawdziwa miłość Mikaeli, może przywrócić ją do życia.

„ Słowik” -Dwie siostry, Isabelle i Vianne, dzieli wszystko: wiek, okoliczności ,w jakich przyszło im dorastać, i doświadczenia. Kiedy w 1940 roku do Francji wkracza armia niemiecka, każda z nich rozpoczyna własną niebezpieczną drogę do przetrwania, miłości i wolności.

„Magiczna chwila ”- To był zwyczajny jesienny dzień i nic nie zapowiadało tego, co miało się wydarzyć w Rain Valley. Gdy w tamtejszym parku niespodziewanie zostaje odnalezione dziecko, mieszkańcy pogrążają się w głębokim zdumnieniu. Towarzyszy im również silny niepokój, gdyż dziewczynka jest przerażona do tego stopnia, że nikt nie jest w stanie nawiązać z nią kontaktu. Z każdym dniem pojawia się coraz więcej pytań. Wszyscy zastanawiają się nad tym, jak kilkulatka zdołała przetrwać na łonie natury bez opieki dorosłych. Cała nadzieja na odkrycie prawdy i dotarcie do dziecka jest pokładana w psychiatrze Julii Cates. Czy słusznie?

 

Sally Hepworth

Dobra siostra ”- Fern i Rose to bliźniaczki, które już od czasów dzieciństwa były sobie bliskie. Choć podobne z wyglądu, ich charaktery zawsze ogromnie się różniły. Fern uchodzi za indywidualistkę z pozytywnym podejściem do świata, która dostrzega w innych wyłącznie to, co dobre. Rose z kolei jest rozsądną realistką, twardo stąpającą po ziemi. To ona zawsze wiedziała, że ich matka jest bezwzględną socjopatką, która przy pomocy gry pozorów i manipulacji skutecznie oszukuje otoczenie. Okazuje się jednak, że Fern także skrywa mroczny sekret, którego jej siostra pilnie strzeże. Czy wiele lat później tajemnice wyjdą na jaw?

 

Michael Connelly

 „Betonowa blondynka”-W Los Angeles, mieście, w którym rozgrywa się akcja książki, pojawia się psychopata. Tajemniczy człowiek poluje na kobiety. Jego ofiarami padają prostytutki, występujące w filmach pornograficznych, a ON sam otrzymał przydomek "lalkarz". Morderca na twarzach swoich ofiar zostawia makabryczną wizytówkę. Harry Bosch i tym razem okaże się niezastąpiony. Wyśledzi, a potem zastrzeli zwyrodnialca! To dopiero początek koszmaru dla Boscha... Kiedy wszyscy odetchną z ulgą, wszyscy będą spokojni, że koszmar się skończył - ON dopiero się zacznie! Detektyw Harry zostaje oskarżony o zabicie niewłaściwego człowieka! Chwilę później policja znajduje kolejne zwłoki wraz z charakterystycznym dla lalkarza “podpisem”. Koszmar zaczyna się od nowa...

 „ Dwa rodzaje prawdy ” -Harry Bosch to mężczyzna o bogatej przeszłości, który nie boi się stawiać na swoim. Słucha wyłącznie swojej intuicji, a rozsądek, chcąc nie chcąc, znajduje się na przegranej pozycji. Realizuje się jako policjant, jednak na jego zawodowej drodze nie brakuje przeszkód. Ma do czynienia z mrożącymi krew w żyłach historiami i tropi ludzi, którzy bez mrugnięcia okiem potrafią odebrać życie drugiej osobie.

 

Zakupione zostały lektury dla szkoły podstawowej.

 

 

 

 

 

 20230511_202315       

 

  DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK   DDdDDDDZIEŃ  BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK

Obchodzimy 8 maja już od 1985 roku.

Święto rozpoczyna TYDZIEŃ BIBLIOTEKI.   8-15 maja ma na celu podkreślenie roli czytania i biblioteki w poprawie życia,edukacji oraz zwiększeniu prestiżu bibliotekarza i zainteresowania książką społeczeństwa .Z tej okazji 11.05.2023 roku w Gminnej Bibliotece w Jeżowie Sudeckim odbyło się spotkanie Klubu Czytelniczego , na które przybyły panie z Filii Gminnej Biblioteki z Siedlęcina oraz panie z Jeżowa Sudeckiego. Tematem spotkania było ''LITERATURA ZBLIŻA POKOLENIA.''Opowiedz nam co czytałaś w dzieciństwie. Panie opowiadały co cztytały im rodzice,albo dziadkowie,wymieniały tytuły książek, które pierwszy raz zagościły w ich życiu. Spotkanie odbyło się w miłej atmoswerze przy słodkim poczęstunku i kawie. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20230511_181618

 

20230511_202258 

 

 

 

 

 

Nowosci wydawnicze zakupione w marcu i kwietniu 2023 roku do Gminnej Biblkioteki w Jeżowie Sudeckim.

Katarzyna Bonda -  Do cna.Spowite mrokiem miasto budzi zwierzęce instynkty.Bez sladu znika młody meżczyzna.

Katarzyna Wolwowicz - Fałszywe tropy.Druga częsć cyklu z Komisarz Olgą Balicką

Katarzyna Wolwowicz  -W otchłani.Thriller.Weronika zakochuje się bez pamięci w starszym od siebie onkologu dziecięcym Dawidzie.Para błyskawicznie bierze slub.Dziewczyna jest przeszczęsliwa.Rezygnuje z pracy i życia towarzyskiego.

Mżczyzna zdaje się być tajemniczy,nie lubi opowiadać o swojej przeszłosci.Wokół pary mnożą się niepokojące sytuacje.Na domiar złego ktos wysyła Weronice list , w którym oskarża Dawida o najcięższą zbrodnie.

Kristy Cambron-Dziewczyna z Paryża-Piękna i niezwykle wzruszająca opowiesć  o  miłosci  i wojnie.Dla Sandrine wojna zmieniła wzszystko.Jej mąż zginął na froncie,a szczęsliwe,pelne blasku życie stało sie jednym mglistym wspomnieniem.Kristy Cambron - Włoska Balerina.Julia jest wybitna primabalerina.Zachwyca na prestiżowych scenach.Kiedy wybucha druga wojna swiatowa,nie waha sie ani chwili i wstępuje do armii.Chce zostać telefonistka lub sanitariuszką.

 Bonda KatarzynaTylko martwi nie kłamią.Hubert Meyer psycholog sledczy-znowu w akcji.Zabytkow kamienica w centrum Katowic i dwie zbrodnie,których z pozoru nic nie łączy.Hubert Meyer i pani prokurator próbuja rozwikłać zagadkę.

 Albena Grabowska- Doktor Bogumił.Pragnie zostac ginekologiem i tym samym  pomóc kobietom takim jak jego żona,która kolejny porod niemalże przypłaca życiem.T.1

 Ałbena Grabowska - Doktor Anna .Oparta na faktach opowiesc o pierwszej dyplomowanej lekarce praktykującej na Ziemiach Polskich.T.2

 Ałbena Grabowska - Doktor Zosia. Kiedy  doktor Zosia dostaje prace w Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie,nie wacha się ani chwili.W wojskowej placówce medycznej  z otwartoscią wita się lekarkii i traktuje je na równi z mkęzczyznami.T.3

 Izabela FrączykSekretny składnik.Własnie taką lekcję dostaje od życia zakopiański kucharz amator,który wskutek dramatycznych wydarzeń podejmuje w swoim pensjonacie grono  gwiazd kulinarnego show.

Krystyna Mirek - Zapach bzówT.1  Kolor róż T.2 Saga dworska.To opowiesc o życiu w dziewiętnastowiecznym szlacheckim dworku,o uczuciu rodzacym się wbrew losowi,a także o przeszłosci.

Joanna Tekieli - Spotkanie w Pensjonacie Lesna Ostoja.  Stary,uroczy dworek w lesnej głuszy.Daj sie przeniesć w miejsce,oddalone od miejskiego zgiełku,w ktorym tak łatwo sie zatracić i na powrót poczuć bliskosć otaczajacej nas przyrody.

 Joanna Tekieli - Rok w Pensjonacie Lesna Ostoja.Piekna humoru,pięknych opisów i barwnych postaci opowiesć sprawia że wszelkie niepowodzenia przestają mieć znaczenie.

 Jojo Moyes - Dwa dni w Paryżu.Pierwsza szlona decyzja w jej życiu.Tylko że spełnia się najgorszy scenariusz i Nell zostaje sama w miescie zakochanych.

 Nicholas Sparks - Pamiętnik.To dzieje miłosci dziewczyny z dobrego domu i ubogiego robotnika,którzy jako nastolatkowie spędzili razem jedno cudowne,pełne uniesień ipotajemnych spotkań lato,a póżniej zostali rozdzieleni.Ale może uda  im się jeszcze kiedys spotkać ponownie....

 Wioletta Sawicka - Klątwa Langerów.Tom.1 Opowiesć Warmińska.W pierwszym tomie serii Opowiesc  warmińska poznajemy losy ubogiej rodziny Joachima Langera,ukochanego Oleńki Ostojańskiej.

 Darby Kane - Dobra żona.Toksyczny związek,spirala tajemnic i emocje od pierwszej do ostatniej strony.

 Katarzyna Bonda - Urodzony morderca.Co sprawiło,że w chorym umysle zrodziłsię plan zemsty.Dlaczego znany biznesmen musiał zginąć.

 Katarzyna Wolwowicz - Toksyczne układy.Trzecia częsć  cyklu z Komisarz Olgą Balicką.Sewria kryminalna.

 Ian Rankin - W domu kłamstw.Dwa sledztwa,jedno w sprawie zabójstwa sprzed lat.Drugie w sprawie zaniedbań policji.

 Jorn Lier Horst ThomEngeras . Blizny-Slady proeadzą do Osen,niewielkiej miejscowosci połozonej prawie 200 kilometrów na pólnoc od Osla.Okazuje się,że niektórzy mieszkańcy Osen nosza głębokie blizny i  ukrywają przerażające tajemnice.

 Tess Gerritsen-  Igrają z ogniem.Skrzypaczka Julia Ansdell trafia w rzymskim antykwariacie na nuty niezwykłego walca,INCENDIO.Po powrocie do Bostonu,urzeczona  nieznaną kompozycja,postanawia udostępnic ją słuchaczom.

 

 

Zapraszam Czytelników do wypożyczania nowości wydawniczych ,zakupionych w kwietniu 2023 roku przez Bibliotekę w Dziwiszowie

Joanna Szarańska

 

 

 „Kłopoty mnie kochają”- Zosia, zwana przez przyjaciół Zojką, jest początkującą dziennikarką i marzy o tym, żeby wreszcie zainteresowała się nią redakcja jakiejś popularnej gazety. Ale nie jako podejrzaną o zabójstwo !Pędząc na pociąg, tylko na chwilę spuszcza z oka torebkę, a potem znajduje w niej osobliwy dowód zbrodni wciśnięty do ciasta z kremem. Zojka ląduje na pierwszym miejscu listy podejrzanych i musi czym prędzej wyplątać się z tej afery. Niestety, wyjątkowo irytujący redaktor lokalnej gazety już zwęszył sensację?

Anna Szczęsna

 „Ogród z widokiem ”- to wyjątkowa książka opowiadająca o przyjaźni, jedności i wspólnym pokonywaniu przeszkód. Czy mieszkańcy Ogrodowej 7 znajdą siły, aby stawić czoła wszystkim przeciwnościom losu?

 Anna Sakowicz 

 „Jaśminowa saga –Czas grzechu tom I ”- Piękna i wzruszająca historia rodziny Jaśmińskich rozgrywająca się na tle XX-wiecznego Gdańska. "Czas grzechu" to pierwsza część epickiej sagi i równocześnie opowieść o odwadze do spełniania marzeń, trudnych życiowych wyborach oraz przewrotnych losach członków rodziny.

 „Jaśminowa saga –Czas gniewu tom II ”-to druga część sagi

o rodzinie Jaśmińskich i ich burzliwych losach na tle wojennej burzy.

„Jaśminowa saga –Czas goryczy tom III ”-Doskonałe zwieńczenie cyklu o rodzinie Jaśmińskich. Zobacz, jak potoczyły się losy tego rodu i poznaj końcówkę wyjątkowo ciekawej historii.

 Agnieszka Olejnik

„Już nie czekam” -Główna bohaterka książki Marika prowadzi gabinet psychologiczny. Kiedyś tworzyła go razem z mężem Damianem. Do jego śmierci. Teraz Marika musi poukładać na nowo swoje życie zawodowe i prywatne. Jak śmierć ukochanego wpłynie na jej dalsze życie?

Ilona Gołebiewska

„Twoja tajemnica ”-Przeszłość jest niczym cień. Czasami widać go wyraźnie, a niekiedy podąża za nami niezauważenie. Ewa Kuszewska wie o tym najlepiej. Na co dzień mieszka w Warszawie, odnosi sukcesy w życiu zawodowym i prywatnym. Ma stanowisko dyrektora w agencji konsultingowej, jest w trakcie przygotowań do ślubu z miłością swojego życia – Markiem, otaczają ją sami przyjaciele. Czuje się bardzo szczęśliwa

Anna Stryjewska

„Saga klonowego liścia – łódzka przystań ”-Poruszająca saga rodzinna oparta na prawdziwych wydarzeniach.

Niemcy, wiosna 1944 rok. Stefania Rudzka, dziewiętnastoletnia dziewczyna mieszkająca wówczas w okupowanej Łodzi, w wyniku łapanki trafia do obozu pracy o bardzo zaostrzonym rygorze. Tam poznaje Kazię, wspólna niedola i walka o przetrwanie zbliżają do siebie kobiety. Potajemnie planują ucieczkę, choć pomysł wydaje się nierealny i karkołomny, jednak w niedługim czasie pojawia się szansa na zrealizowanie planu. Droga do domu okazuje się być długa, zawiła i bolesna. Przy życiu trzyma ją wiara, że jeszcze wróci do kraju, ujrzy najbliższych i ukochanego.

 Anna Karpińska

„ List -Pamiętaj o mnie tom I„- opowiada o życiu Małgorzaty, młodej polskiej pisarki w kwiecie wieku. Jest ona z pozoru szczęśliwą żoną i matką udanych, wesołych dzieci. Jej życie zawodowe wydaje się natomiast prawdziwym pasmem sukcesów i triumfów, z których powinna być dumna. Rodzina i znajomi uważają Małgorzatę za prawdziwą szczęściarę, udane życie, dobra praca, świetny mąż i dzieci oraz piękny dom. Z rodziną najlepiej wychodzi się jednak na zdjęciach, a życie to ciągła gra pozorów. Nie inaczej jest w tym przypadku: udane życie i sukcesy Małgorzaty to jedynie iluzja i nic nie jest tym, czym wydaje się na pierwszy rzut oka.

„ Postscriptum  -Pamiętaj o mnie tom II„- Lubisz czytać pisane przez życie historie miłosne pełne tajemnic, niepewności, zwrotów akcji i powrotów do przeszłości? "Postscriptum" będzie dla Ciebie idealną propozycją.

 „ Przysługa „-Siedemnaście lat temu Karol zgodził się oddać swojemu bratu bliźniakowi brzemienną w skutkach przysługę, która miała nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Życie przerwało jednak zmowę milczenia, a następstwa uczynku uruchomiły lawinę zdarzeń, które wystawiły na próbę rodziny obu braci, i tajemnica z przeszłości ujrzała światło dzienne. Konsekwencje braterskiej umowy poniosły żony bliźniaków i ich rodziny. 

Magdalena Kołosowska

„ Słońce za horyzontem –lepsze jutro”tom I-Kingę poznajemy w momencie, gdy jest spełnioną zawodowo dziennikarką i oddaną żoną, której do pełni szczęścia brakuje jedynie dziecka. Kiedy wydaje się, że wszystko jest na najlepszej drodze i jej marzenie o pełnej rodzinie ma wreszcie szansę się ziścić ? zaczynają nadciągać czarne chmury. Jej poukładane życie wali się z wielkim hukiem, a mała stabilizacja, z której była tak dumna, okazuje się zamkiem zbudowanym na piasku. Z pomocą sióstr za wszelką cenę próbuje poradzić sobie  z ogarniającym ją mrokiem.

„ Pod niebieskim księżycem –lepsze jutro” tom II -Życie nie rozpieszczało najstarszej z sióstr, Karoliny. Pośpiesznie zawarte małżeństwo rozpadło się z hukiem po kilkunastu latach, zostawiając ją z jednej strony z poczuciem porażki, a z drugiej z nadzieją, że wreszcie nie będzie nikomu służyła za worek treningowy. Zupełnie nieoczekiwanie w jej życiu pojawia się nowa miłość, a wraz z nią nadzieja na szczęście. Życie jednak potrafi zaskakiwać. Kiedy kobieta wreszcie jest przekonana, że wszystko zmierza w dobrym kierunku, jedna rozmowa, jedno zdanie psuje idealny obraz jej nowego związku i rzuca cień na wybranka.

„ Za ostatnią gwiazdą  –lepsze jutro” tom III-Czy Kamila wreszcie odkryje, co się znajduje za ostatnią gwiazdą i czy będzie umiała uporać się z trudną przeszłością? Jak ostatecznie ułożą się losy trzech sióstr?

 Magdalena Kordel

„ Anioł do wynajęcia „-Osiemnastoletnia Michalina - jedna z głównych bohaterek książki  niespodziewanie znalazła się na życiowym zakręcie. Pogrążając się w coraz większym smutku i depresji, bez pieniędzy i dachu nad głową. Brak jakichkolwiek perspektyw na dalsze życie sprawia, że powoli przestaje wierzyć w to, że wszystko się jeszcze ułoży. Na szczęście dla niej, na jej drodze pojawia ktoś, kto pozwoli jej odzyskać nadzieję i ponownie uwierzyć w cuda. W dalszej części książki poznamy również kolejne historie dwóch kobiet: Gabrysi i Lilii.

 Danielle Steel

„ Punkty zwrotny  „-Bill, Stephanie, Wendy i Tom to lekarze pogotowia ratunkowego, najlepsi specjaliści w swojej dziedzinie.W życiu prywatnym obrali jednak zupełnie różne ścieżki.Bill po rozwodzie z żoną arystokratką całkowicie poświęca się pracy. Stephanie usiłuje pogodzić karierę z wychowaniem ukochanych synów. Wendy tkwi w związku bez przyszłości, a przystojny Tom łamie kobietom serca, lecz żadnej nie pozwala się do siebie zbliżyć. Pewnego dnia zostają zaproszeni do Paryża na prestiżowe szkolenie z udzielania pomocy ofiarom katastrof. Miasto miliona świateł oferuje im ekscytującą przygodę i mnóstwo możliwości.Jednak nowe umiejętności przydadzą się im szybciej, niż myśleli. Kiedy w mieście dochodzi do ataku, natychmiast zostają zaangażowani do pomocy.Czy decyzje, które będą musieli podjąć w ułamku sekundy, zaważą na ich dalszym życiu?Dla kogo paryski wyjazd okaże się prawdziwym punktem zwrotnym?

 Kristin Hannah

„Jedyna z archipelagu  „-jest wzruszającą powieścią o sile relacji między matką a córką. Czy miłość wybaczy wszystko? Czy bohaterki odnajdą nić porozumienia?

„Nocna droga  „-Jude Farraday z całego serca stara się być dobrą matką. Oddałaby wszystko, by jej dzieci - bliźniaki Mia i Zach - wyrosły na szczęśliwych, spełnionych ludzi. Kiedy do życia rodziny wkracza obciążona bolesnym dzieciństwem Lexi Baill, ich losy szybko ulegają zmianie. Wystarczy jedna letnia noc, by najgorsze lęki Jude stały się rzeczywistością...

Ryszard Ćwirlej

„Mordercza rozgrywka ”-Jest luty 1986 roku, kiedy młoda studentka znika bez śladu, choć do akademika miała ledwie kilometr drogi. Nikt nic nie wie. Śladu brak. Zaraz po tym przenosimy się o ponad rok w przyszłość, gdzie w Poznaniu rozpoczynają się Międzynarodowe Targi. Podczas przyjęcia w hotelu Polonez na oczach wszystkich zostaje zastrzelona kobieta. Świadkiem tego jest porucznik Teofil Olkiewicz, który niezwłocznie zabiera się za rozwiązanie tej zagadki.

Błyskawiczna wypłata”- Jest czerwiec 1982 roku. W Poznaniu przestępcy w biały dzień w samym centrum miasta napadają na furgonetkę wiozącą pieniądze. Miały one trafić do jednej z fabryk jako wypłaty dla pracowników. Ten zuchwały czyn z ich strony ma też swoje krwawe oblicze. Ginie dwóch milicjantów, więc złapanie bandytów staje się sprawą najważniejszą. Porucznik Marcinkowski i towarzysząca mu ekipa z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego mają pełne ręce roboty. Nie ma dla nich chwili wytchnienia. Schwytanie podejrzanych nie jest jedynym zadaniem, jakie mają do wykonania. Badają również sprawę rzekomego samobójstwa pewnego mężczyzny. Jak się okazało, miał on niejasne powiązania z SB.

„ Masz to jak w banku”-Rok 1989 to okres przed burzliwymi zmianami w Polsce. Już wkrótce rozsypie się PRL, chociaż nikt nie jest tego jeszcze świadomy. Mawia się też, że handel walutami przestanie niedługo być zakazany. W Poznaniu u schyłku lat 80. dochodzi do tajemniczych zbrodni. Ofiarami są miejscowi handlarze dewizami. Morderstwa nie wyglądają na przypadkowe. Najprawdopodobniej ktoś ma ochotę przejąć interes walutowy i usunąć Grubego Rycha ze stanowiska szefa cinkciarzy. Komenda wojewódzka milicji przejmuje sprawę zabitych handlarzy walutą i zaczyna się śledztwo.

Lee Child

„Lepiej już umrzeć ”-Ci, którzy wejdą mu w drogę, wcześniej czy później będą musieli się przekonać, że... lepiej już umrzeć. Bo Reacher jest genetycznie zaprogramowany do tego by zwyciężać.I jeśli nie da się inaczej, sięga po środki ostateczne.

 Michael Conneliy

„Płonący pokój  ”-Connelly stworzył jedne z najlepszych współczesnych powieści detektywistycznych. Fabuła jest inteligentnie poprowadzona , a napięcie rośnie aż do samego, nieprzewidywalnego, finału?. USA Today

 

18.04.2023 r.

 Szanowni czytelnicy

 Zapraszamy do udziału w konkursie na wykonanie zakładki do książki.  Termin składania to 24 maja, rozdanie nagród 24 czerwca 2023 r. 

Serdecznie zapraszamy !

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------18.04.2023

 

 

 

 

 

 

Zapraszam do wypożycznia nowości wydawniczych zakupionych  w kwietniu,maju,czerwcu,lipcu,we wrzesniu,listopadzie do Gminnej Biblioteki Publicznej w Jeżowie Sudeckim  2022 roku.  

Kordel Magdalena-''Bo nadal cię kocham''- jest jak swiatło rozjasniające zimowe noce,to opowiesć ,która ogrzewa zmarznięte serce i niesie wiarę w siłę prawdziwych uczuć.

Kordel Magdalena - ''Zagubiony anioł''-to pełna ciepła historia o tym,że  cuda,te małe i te nieco większe,mogą nam się zdarzyć każdego dnia, aszczesciem warto sie dzielić nie tylko od swiąt.

Olejnik Agnieszka- ''Już nie czekam'' -powiesc niczym w wielobarwnym gobelinie,snują sie i plączą nitki ludzkich losów,tworząc historię wzlotów i upadków,miłosci i zdrad,usmiechu i łez- po prostu życie.

Kordel Mgdalena - ''Okno z widokiem''-W Malowniczem przeszłosć miesza się  z terażniejszoscią,a skrywane od lat sekrety rodzinne wychodza na jaw.

Michalak Katarzyna - ''Była sobie miłosc''-Ta książka to barwny witraż odwagi i miłosci.Dostajesz w życiu to o co masz odwagę zawalczyć.

Karpińska Anna - '' Jestem twoją córką'' -Czy Weronika,córka z prawego łoża,

i Dobrosława,ta druga,nieoczekiwanie powołana do spadku,odnajdą sie w tej sytuacji.Czy zaakceptują przeszłosć i odkryją drogę do porozumienia.

 

 Karpińska Anna - '' Przekonaj mnie,że to ty'' -Poruszająca opowiesć o życiu dwóch najbliższych sobie kobiet,które aby się zrozumieć,muszą pokonać długą drogę

Krawczyk Agnieszka- ''Wybory serca'' -Wzruszająca opowiesć o poszukiwaniu prawdziwej miłosci i odnajdowaniu swojego miejsca na ziemi.

Zawadzka Nina - '' Dziweczyna lotnika'' - W 1937 roku Iza i Janek zakochują się w sobie.Niestety niedług opotem wybucha wojna,która sprawia,że ich plany obracają się w gruzy.Janek angażuje się w wali powietrzne i traci kontakt z ukochaną.

Michalak Ktarzyna - ''Piastunka róż'' -Opowiesć o magicznym ogrodzie i jego opiekunce.Są takie wspomnienia,które kradną życie,ją uratowała róża.

Mirek Krystyna - '' Miłosć,kłamstwa i sekrety.''Pełna zwrotów akcji komedia o  miłosci,którą nie tak prosto znależć.

Dworak Monika - '' Znikniesz bez  sladu''.Dwoje nieznajomych sobie ludzi i jedno zdjęcie,które bezpowrotnie zmieni ich życie.

Formella Ewa -  '' Listy do Duszki.'' - Stefania i Heinrich zakochują się w sobie,jednak niewinna miłosć tych dwojga musi niestety pozostać tajemnicą.Stefania jest córką Polaka i Żydówki,a Heinrich niemcem.

Greń Hanna - '' Jak kamień w wodę.''To obyczajowo-kryminalna opowiesć o tym jak krztwdzące bywa ocenianie po pozorach.I jak łatwo dać się zaslepić emocjami.

Slotała Ewelina- ''Żony Konstancina.'' Żeby mieszkać w tym snobistycznym raju,trzeba jednak spełniać kilka warunków.Najważniejszym z nich jest liczba zer na koncie.

Kaczmarczyk Igor-  '' Islamskie Fatum.'' Polski żołnierz który w 2001 roku wyjechał na misję do Afganistanu,poznaje w ekstremalnych warunkach piękna Faridę.Decyduje się na mieszany chrzescijańsko-muzułmański związek.Rodzina panny młodej nie jest zachwycona tym wyborem.

Hannah Kristin-  '' Wysnione szczęscie.'' Pełna ciepła opowiesć,która podnosi na duchu i pozwala uwierzyć,że warto marzyć.

Hannah Kristin - ''Cudowna moc miłosci.'' -Mikaela,piękna żona doktora  Campbella, doznaje urazu głowy podczas jazdy konnej i zapada w spiączkę.

Lekarze nie dają jej szans na przeżycie,ale mąż nie przyjmuje gorzkiej prawdy

do wiadomosci.

Trope Nicole- '' Przybrana córka.'' - Trzyletnia Millie Everleigh znika w rzeski zimowy dzień i nic nie jest takie,jak sie wydaje...Takiego telefonu boi sie każda matka.

Kruk Olga- '' Grzechy mojej siostry'' - Thriller psychologiczny o tym jak rodzi sie zło.Wstrząsająca i bolesna historia,która na długo pozostaje w pamięci mocne zakończenie.

Stasiuk Andrzej- '' Wschód.'' -Podróż we wspomnienia,do obrazów z dzieciństwa spędzonego u dziadków na Podlasiu.

Wolwowicz Katarzyna - '' Niewinne ofiary.'' Jelenia Górą wstrząsają makabryczne wiadomosci-w pobliskim lesie odnaleziono ciała dwojga dzieci.

Seria kryminalna z komisarz Olgą Balicką.

Gortych Sławek- '' Schronisko króre przestało istnieć.''Seria powiesci poswięconych Karkonoszom.To trzymające w napięciu i naznaczone rodzinnymi sekretami kryminały

Mróz Remigiusz- '' Zpierwszej piłki.'' -Wszystko skończyłosię,gdy trener i piętnastu piłkarzy zginęło w tragicznym wypadku.Teraz klub,pozbawionywiększosci kadry,znalazl się na skaraju przepasci.

Bonda Katarzyna- '' Owłos .'' -Nowa seria z detektywem Jakubem Sobieskim.W Lesie Kabackim zamordowano dwie młodziutkie dziewczyny.Policja od dawna nie widziała tak zbezczeszczonych zwłok.

Bonda Katarzyna - '' Ze złosci.'' - Pojedynek najlepszych przyjaciółek,wielkie pieniądze,hazard i ciemne interesy.Detektyw Jakub Sobieski wkracza w ten swiat jak nieproszony gosć.

Bonda Katarzyna- '' Zimna sprawa.'' - W podziemiach zabytkowej willi na poznańskim Sołaczu policja odkrywa zwłoki kobiety i trójkii dzieci.Przerażające sledztwo w jakim Hubert Meyer brał udział.

Bonda Katarzyna - '' Kobieta w walizce.'' - Prowokacja,bezmyslosć czt choroba zabawa psychopaty.Spokojna okolica bywa zdradliwa.

 Majcher Magdalena- '' Małe zbrodnie.'' - Wstrzasająca powiesć. W małej miejscowosci na Mazowszu policja zbajduje szczątki noworodka.Wkrotce okazuje się,że dzieciecych szkieletów jest więcej,a Lidia Gładocha,domniemana matka dzieci,zapada się pod ziemię.Sledztwo prowadzi

doswiadczony prokurator Sławomir Rybus.

Hausmann Romy - '' Ukochane dziecko .'' -Ten thriller zaczyna się.Ukryty w lesie szałas z zabitymi oknami.Życie Leny i dwojga jej dzieci toczy się wedle scisle okreslonych zasadach,wyznaczonych przez porywacza.

Cussler Clive - '' Gray Ghost.''-Jakie tajemnice skrywa Gray Ghost,bezcenny zagininy prototyp roll-royca,czy jest kluczem do rozwiazania zagadki skradzionego skarbu.

Carter Chris - '' Krucyfiks.'' Mroczny i niepokojący thriller,który wbija w fotel i nie pozwala zasnąć.

Peares Sarah- '' Sanatorium.'' -Klimatyczna opowiesc o policjantce,która podczas pobytu w górskim hotelu musi zmierzyc się z mordercą...i własną przeszłoscią.

 

23.01.2023 roku .Radosne kolędy zabrzmiały w Gminnej Bibliotece Publicznej

w Jeżowie Sudecki.Wspólnie z Kołem Gospodyń i czytelnikami,panie spiewały tradycyjne kolędy i piesni bożonarodzeniowe.Kolędowanie odbyło sie w miłej

i pełnej usmiechu atmosferze,i słodkim poczestunku.

IMG-20230324-WA0002 (1)

 

Dzieci pieciolatki z grupy   ''SŁONECZKO'' odwiedziły 24.01.2023 roku Gminną Bibliotekę Publiczną w Jeżowie Sudeckim.Przedszkolaki dowiedziały się co należy zrobić aby stać się czytelnikiem,oraz jak należy się w niej zachować.Zobaczyły jak wygląda karta czytelnika,oraz poznały zasady wypożyczania książek.W trakcie pobytu w bibliotece dzieci rozwiązywały zagadki,oraz kolorowały obrazki z postaciami z bajek.Głosne czytanie bajek,wspólna zabawa,kratywne spędzenie czasu mają na celu przede wszystkim pokazanie dzieciom biblioteki jako  miejsca,przyjaznego,kolorowego,bezpiecznego.

 Koło Gospodyń Wiejskich i Gminna Biblioteka w Jeżowie Sudeckim zorganizowały 30-31 marca 2023roku Kiermasz Wielkanocny.Na którym sprzedawane były ozdoby wykonane przez  panie  tj.palmy wielkanoce,wazoniki,pisanki,baranki,koszyczki z kurczakiem,babeczki do koszyczka.

Zapraszam Czytelników do wypożyczania nowości wydawniczych, zakupionych w listopadzie  2022 roku przez Bibliotekę w Dziwiszowie:

 

 Sabina  Waszut

 „ Ogrody na popiołach ”- to powieść o ludziach, których skazano na niewyobrażalne cierpienia z powodu narodowości, wyznania, języka,a najczęściej bez żadnego powodu. To opowieść o tuszowanej latami tragedii, która dotknęła Ślązaków, wzbudzając poczucie ogromnej niesprawiedliwości.

 

 Magdalena Majcher

  „ Mocna więź ” – Ania była kobietą jakich wiele, a zarazem wiodła idealne wręcz życie. Szczęście znalazła u boku męża, z którym wychowywała córeczkę. Zawsze ceniła sobie rodzinę i stanowiła ona dla niej jedną z najbardziej istotnych wartości. Gdy Ania ginie bez śladu, jej bliscy robią wszystko, by ją odnaleźć. Mąż, który twierdzi, że kobieta opuściła dom po wyjątkowo gwałtownej kłótni, uważa, że postanowiła ułożyć sobie życie w jakimś odległym miejscu.

 

Anna Bichalska  

 „ Ogród Anastazji”. – Milena próbuje stanąć na nogi po bolesnej stracie i przeprowadza się z córeczką do domu bliskiej jej kiedyś Hortensji. Na jej drodze staje Adam, siostrzeniec Hortensji, z którym los zetknął ją przed laty. Teraz oboje mają za sobą trudne doświadczenia i inaczej patrzą na świat.

 

Agnieszka Lingas-Łoniewska

Wszystko wina kota” – Lidka to trzydziestoparoletnia kobieta zamieszkująca peryferia Wrocławia. Jest autorką bestsellerowych powieści. Żyje na uboczu literackiego świata, czas woli spędzać na spotkaniach z najbliższymi przyjaciółmi oraz na pisaniu. Autorkę męczy pewien internauta, który czyta i recenzuje każdą jej kolejną książkę, jednak nie są to pozytywne komentarze. Miarka się przebrała. Pisarka postanawia poradzić sobie z tą sytuacją. I jeszcze ten przystojny sąsiad?

 

 Kasia Bulicz-Kasprzak

„Uzasadnione wątpliwości”- Skończyło się lato, w ogrodach zakwitają zimowity. Lecz choć w powietrzu czuje się jesienny chłód, serca kobiet z Różanej pełne są gorących emocji.
Maria, zakosztowawszy wolności, nie chce wracać do domu matki i po raz pierwszy w życiu zdobywa się na odwagę, by realizować swoje pragnienia. Karolina, którą przerosła rola samotnej matki, zaczyna rozumieć, że decyzje, jakie podjęła, wiążą się z określonymi konsekwencjami. Teresa, przyjmując od losu to, co odrzuciła Maria, być może zdobędzie szczęście, a przynajmniej zyska życiową stabilizację. Agata powtarza sobie, że bardzo kocha męża, lecz jakoś trudno jej przyjąć jego przeprosiny. Sylwia powinna wspierać nieszczęśliwie zakochaną córkę, ale nie może myśleć o złamanym sercu Julki, bo ma większy problem – pilnie poszukuje ojca dla swojego drugiego dziecka.

 

 Mario Escobar

 Bibliotekarka z Saint- Malo” –jest intrygującą historią osadzoną w czasach II wojny światowej. Życie Jocelyn Ferrec, tytułowej bibliotekarki,  nie zostało usłane różami. Kobieta straciła rodziców, a w dniu jej ślubu rozpętała się wojna. Choć była przekonana, że wreszcie zazna odrobiny spokoju u boku ukochanego, ten został wezwany na front. Jedynym, co jej pozostało, były książki. Tymczasem i dla nich nastały bardzo niebezpieczne czasy.

 

Jojo Moyes  

Kolory pawich piór” –Akcja powieści toczy się na dwóch planach czasowych, a narracja jest prowadzona na przemian w pierwszej i trzeciej osobie. Sprzyja to nakreślaniu wewnętrznych rozterek głównych bohaterów. Autorka zadbała o stworzenie zróżnicowanych charakterologicznie postaci.

 

 Danielle Steel

Szczęśliwe liczby  ” Eileen nie marzyła o innym życiu. Kochający mąż, udane dzieci i piękny dom - jej miejsce na świecie. Nie chciała niczego więcej - miała wszystko.Pewnego dnia Eileen odkrywa, że nie jest jedyną kobietą w życiu swojego męża. Jej rywalka, Olivia, jest młodsza, ładniejsza i ma przed sobą wspaniałą przyszłość. Załamana Eileen nie wierzy już, że w życiu czeka ją cokolwiek dobrego. Tymczasem Olivia ma inne zmartwienia. Codziennie musi walczyć o niezależność ze swoją matką i babką, uznanymi artystkami. I prawie zawsze przegrywa.

 

Rafał Bielski, Łukasz Orbitowski, Remigiusz Mróz, Jakub Małecki, Joanna Opiat-Bojarska, Wojciech Chmielarz, Olga Rudnicka, Katarzyna Puzyńska, Marta Guzowska, Magdalena Knedler, Bartosz Szczygielski, Ryszard Ćwirlej,Robert Małecki, Małgorzata Rogala, Marta Matyszczak, Tomasz Sekielski

  „Zabójczy pocisk ”- Zbiór opowieści kryminalnych o różnych rodzajach zbrodni. I choć każda z nich mówi o konkretnym czasie i miejscu, dopowiada też kilka zdań prawdy o nas jako grzesznym i upadłym gatunku. Zapraszamy na upiorną podróż w głąb ludzkiej psychiki...

 

Ryszard Ćwirlej

 „ Upiory spacerują nad Wartą ” – Lato 1985 roku. Na brzegu przepływającej przez Poznań Warty dwaj wędkarze dokonują makabrycznego odkrycia. Wydobywają z wody zwłoki młodej kobiety. Ktoś obciął jej głowę. Kilka godzin później pracownik barki piaskarskiej wyławia z wody foliową reklamówkę. Z przerażeniem odkrywa, że wewnątrz jest głowa kobiety. Szybko okazuje się, że milicja staje przed podwójnym wyzwaniem, bo znaleziona głowa nie pasuje do wyłowionego z rzeki ciała.

 

  Link Charlotte

  „Obserwator ”- Samson obserwuje życie zupełnie sobie obcych kobiet. Identyfikuje się z nimi i chce wiedzieć o nich wszystko. Może dlatego, że jego własne życie składało się
dotychczas tylko z niepowodzeń i odrzucenia?Wie też doskonale, co dzieje się u jego sąsiadów, w dodatku sporządza dokładne notatki na ten temat. Samson to
singiel, samotnik i dziwak – bezrobotny i nieszczęśliwy. Szary, zwykły człowiek, który nie rzuca się w oczy. Nawet po rozmowie z nim trudno go zapamiętać. Z dala, ale pełen oddania, kocha piękną Gillian Ward. Potajemnie bierze udział w jej perfekcyjnym życiu. A jej życie to przystojny mąż, urocza córeczka, dobrze prosperująca firma. Przynajmniej pozornie, bo Samson nagle odkrywa, że to tylko fasada. Że w życiu tej kobiety nic nie jest takie, jak mu się wydawało. W tym samym czasie seria okrutnych morderstw wstrząsa Londynem. Ofiary to samotne, starsze kobiety. Zamordowane w okrutny, wyjątkowo brutalny sposób. Policja szuka psychopaty. Mężczyzny, który nienawidzi kobiet.

 „Echo winy ”-
W pobliżu skalistej wyspy Skye tonie jacht niemieckiego małżeństwa, Livii i Nathana Moore. Rozbitkowie uchodzą z życiem, ale tracą cały dobytek. Ocalałym z katastrofy oferują gościnę angielski bankier Frederic Quentin i jego żona Virginia, zabierając gości do małego miasteczka w Norfolk, na skraju którego mają posiadłość. Wraz z pojawieniem się tajemniczej pary cudzoziemców z miasteczka zaczynają nagle znikać małe dziewczynki, które policja odnajduje po czasie martwe i zgwałcone. Na mieszkańców pada strach. Ale do Virginii, matki kilkuletniej dziewczynki, wydaje się nie docierać groza sytuacji i niebezpieczeństwo czyhające na jej córeczkę. Całą jej uwagę pochłania Nathan, którym jest coraz to bardziej zafascynowana...

 

Zakupione zostały  poradniki książki dla dzieci .

 

Zapraszam Czytelników do wypożyczania nowości wydawniczych, zakupionych w październiku  2022roku do Biblioteki w Dziwiszowie:

Magdalena Witkiewicz

 „Pierwsza na liście  ”-Czy potrafiłabyś wybaczyć wszystko najbliższej przyjaciółce? Mimo tego, że zabrała Tobie to, co kochałaś najbardziej? A gdyby jej wybór okazał się błędem?

 Uwierz w mikołaja ”-Agnieszka pragnie spędzić Wigilię z babcią, ale ta ma zupełnie inne plany. Nie godząc się z tym, Agnieszka jedzie do domu babci położonego w samym środku lasu. Jednak jej tam nie zastaje. Jedna śnieżna noc powoduje, że droga do cywilizacji zostaje odcięta, na dodatek przez zaspy brnie do niej święty Mikołaj.

 

Anna Karpińska

„ Szukając przystani ” Tom I Rodzinne roszady  -Wanda nareszcie będzie mogła zrealizować swoje marzenia. Emerytura to miał być jej czas. Jednak los ma w stosunku do niej inne plany. Zamiast podróży i smakowania życia, stawia przed nią szereg nieoczekiwanych obowiązków i trudności. Zostaje sama z maleńką wnuczką. A do tego musi jeszcze przejąć po mężu prowadzenie restauracji i zaplanowane życie ułożyć sobie od nowa. Dopiero na emeryturze zostaje wystawiona na próbę…

 „ Bezpieczny port  ” Tom II Rodzinne roszady -Kiedy Wanda i jej maleńka wnuczka Pola zostają same, sytuacja młodej emerytki się komplikuje. Rozstaje się ze wspólnikiem Wiktorem i wynajmuje restaurację. Jakby tego było mało, kiedy sama potrzebuje pomocy, najbliżsi tylko w niej widzą swoje wsparcie.

 

Anna Bichalska

Dom po drugiej stronie jeziora  ” – Rok 1928. Do willi nad jeziorem w Błękitnych Brzegach przyjeżdża Maria, która ma objąć posadę guwernantki dwóch sióstr – Matyldy i starszej Adeli. Ale Maria ma także inny, ukryty cel. Chce rozwikłać pewną zagadkę z przeszłości. Nie wie jednak, że może okazać się to niebezpieczne. Nie tylko dla niej samej

 

 Renata Kosin

„Dzwonki, gwiazdki i słomki” – Święta Bożego Narodzenia ze staropolskimi tradycjami, przepełnione ciepłem rodzinnego ogniska to marzenie Matyldy - dwudziestokilkuletniej singielki mieszkającej w Warszawie. Do zrealizowania swego planu używa podstępu - wprasza się do koleżanki z pracy - Halszki, pochodzącej z podlaskiej prowincji. Wyjazd ten jednak niespodziewanie odmieni życie Matyldy. "Dzwonki, gwiazdki i słomki" autorstwa Renaty Kosin odzwierciedla niepowtarzalny klimat Świąt Bożego Narodzenia w podlaskiej wsi, a także ukazuje, jak ten wyjazd diametralnie zmieni życie głównej bohaterki.

 

Paula Er

Kształt dźwięku ” –Nie wahaj się żyć tak, jak gra melodia twojej duszy. Maria to zbliżająca się do czterdziestki kobieta sukcesu, która wraz z mężem prowadzi modny antykwariat. Ich wspólne życie, na pozór szczęśliwe i spokojne, mąci jednak nieustannie powracająca myśl o braku dziecka. Oboje czują się coraz bardziej sfrustrowani i zniechęceni, a kłótnie i wzajemne pretensje wciąż przybierają na sile. Pewnego wieczora, po kolejnej ostrej wymianie zdań, Maria udaje się na samotny spacer i słyszy muzykę, która prowadzi ją do starego, opuszczonego domu. To właśnie tam poznaje Jakuba, młodszego o trzynaście lat, zagubionego mężczyznę, starającego się w nostalgicznych dźwiękach pianina ukryć rodzinne sekrety... Dokąd doprowadzi ich obojga tragiczna historia sprzed lat?

Wolność jaskółki ”-Wie o tym Marek, przykładny ojciec rodziny, prezes poważnej firmy, dręczyciel i kat swojej żony. Trudno jest jednak w nieskończoność zachowywać pozory szczęścia, zwłaszcza kiedy ofiara się buntuje i zaczyna dostrzegać, że istnieje świat poza więzieniem, którym okazał się wymarzony dom, że istnieją uczucia inne niż strach, nienawiść i upokorzenie. I że nie każdy mężczyzna jest potworem ukrytym w ludzkiej skórze.

 

Sabina Waszut

Podróż za horyzont ” tom I Emigranci -Jest rok 1902, kiedy niepiśmienny chłop Włodek Gajda słyszy w pobliskiej, galicyjskiej karczmie opowieść miejscowego nauczyciela o pięknej, mlekiem i miodem płynącej Brazylii. Historia ta porusza go tak bardzo, że ten kraj Ameryki Południowej staje się jego nową fascynacją, przez co postanawia kompletnie zmienić swoje życie ? wraz z żoną Hanną i trójką dzieci opuszcza ubogą wieś i wyrusza za rozległy ocean. Gorliwie wierzą, że ten skrawek globu jest ich ziemią obiecaną, ofiarowaną Polakom przez Matkę Boską, gdzie ma ich czekać dobre dostatnie życie.

Listy z czarnych miast ” tom II Emigranci  –Na początku XX wieku obietnice lepszego życia zawiodły górniczą rodzinę Bednarzy ze Śląska do Westfalii. Teraz wracają, aby zagłosować w plebiscycie. Głęboko wierzą, że ich ukochana ziemia zostanie przyłączona do Polski. Losy rodziny splatają się z burzliwą historią Górnego Śląska, a marzenia o spokojnym życiu okazują się mrzonką. Po trzecim powstaniu śląskim rodzina wyrusza w kolejną podróż – tym razem do wykrwawionej wojną Francji, która kusi górników obietnicą dobrze płatnej pracy.

 Pod stepowym niebem  ” tom III Emigranci  – Co tym razem spotka rodzinę Olgi ? Sięgnij po książkę "Emigranci. Pod stepowym niebem", przenieś się kilkadziesiąt lat w przeszłość i poznaj historię zdeterminowanych kobiet, które dla swoich bliskich gotowe są poświęcić naprawdę wiele!

 

Lily Graham

Dziecko z Auschwitz ”-to poruszająca opowieść oparta na autentycznych wydarzeniach. Dwie kobiety przyjeżdżają do Auschwitz, by za obozowymi drutami szukać swoich bliskich.

 Katarzyna Puzyńska

Żadanica ” –jest 14. tomem kryminalnej sagi. O Lipowie łączy  w sobie klasyczny kryminał i powieść obyczajową z psychologicznym wątkiem.

 

Camila Ląckberg   

Syrenka ”-W miasteczku w dziwnych okolicznościach znika pewien mężczyzna. Policja nie wie, czy zaginiony przed czymś uciekł, czy może został zamordowany. Odpowiedź pojawia się dopiero po paru miesiącach, gdy przypadkowy spacerowicz odkrywa zwłoki mężczyzny w skutym lodem jeziorze...

 „ Fabrykantka aniołków  ”-Wielkanoc 1974 roku - policjanci otrzymują tajemniczy telefon z  niewielkiej wyspy Valö. Po przybyciu na miejsce, funkcjonariusze zastają opuszczony dom Elvanderów. Jedyną osobą, którą znajdują, jest roczna dziewczynka Ebba. Co dziwniejsze, stół w jadalni jest świeżo nakryty do wielkanocnego obiadu...

 Zakupione zostały lektury dla szkoły podstawowej, książki  dla dzieci, poradniki zdrowia, książki o roślinach.

 

 

 

Zapraszam Czytelników do wypożyczania nowości wydawniczych, zakupionych we wrześniu   2022 roku do  Biblioteki w Dziwiszowie:

 

 Magdalena Majcher

„Światło które nigdy nie gaśnie  ”-Opowie

biblioteka.jezowsudecki.pl © 2017 - 2023
Tworzenie stron Jelenia Góra
Projekt i wykonanie